Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook

O šialenstve, ktoré sa chystá okolo decentralizovanej open source meny Bitcoin som písal naposledy tu

Od vtedy fanúšikovia decentralizovanej ale koncentrovanej ,,kvázi,, meny zažili krušné chvíle v podobe poklesu ceny Bitcoinu o 66,85 percenta. Z maxím dosiahnutých 29.novembra 2013 na úrovni 1137 dolárov až po tohto ročné minimum 376,9 dolárov.

Zdroj: Bloomberg

Odvtedy cena opäť vzrástla o viac ako 50 percenta a dnes je opäť nad 643 dolármi. Zaujímavé na aktuálnom grafe je, že ak cena Bitcoinu nezačne klesať po dotyku so 662 dolármi zvyšuje sa pravdepodobnosť, že šialený plán s Bitcoinom neskončil, ale čaká nás pokračovanie jazdy ako na húsenkovej dráhe.

V roku 2011 napríklad cena Bitcoinu v priebehu 9 mesiacov vzrástla z 50 centov na 30 dolárov teda o 49 233 percent alebo 954 325 percent p.a. Následne sa cena Bitcoinu zrútila o 93 percent.

Zdroj: Bloomberg

Po konsolidácií v roku 2012  v roku 2013 cena Bitcoinu opäť vzrástla na 234 dolárov teda o 11 326 percent teda 2 910 percent p.a.  A opäť nasledoval pokles, ktorý bol skúpený špekulantmi.

 Zdroj: Bloomberg

V roku 2013 došlo do tretice k rastu ceny Bitcoinu o 1 367 percent, čo predstavovalo 75 238 percent p.a. a zrúteniu v roku 2014 o 66 percent.

Zdroj: Bloomberg

Prečo cena Bitcoinu tak rástla v minulosti vysvetľuje graf množstva Bitcoinov v obehu, ako aj projekcia jeho ďalšieho kreovania. V roku 2014 je v obehu už 12 miliónov Bitcoinov z maximálne možných 21 miliónov.

Zdroj: Wikipedia

Odpoveď na otázku kto dnes vlastní tých 12 miliónov vydolovaných Bitcoinov a jeho ochota predávať, či naopak nakupovať alebo maximálne efektívne dolovať výkonmi počítačmi v nevadskej púšti ďalšie Bitcoiny je odpoveďou na otázku kam cena Bitcoinu smeruje.  Aktuálne oznámenie najväčšieho amerického satelitného operátora s miliónmi zákazníkov naznačuje, že mánia sa ešte neskončila.

Fanatickí podporovatelia Bitcoinu ako potenciálnej decentralizovanej svetovej meny by si mali naopak odpovedať na otázku či im nevadí, že dnes úzka skupina ľudí vlastní ,,budúcu,, svetovú menu a bude ju môcť teoreticky neskôr používať ako platidlo za reálne statky. Odpoveď na túto otázku má iba dve odpovede, pričom  jedna je horšia ako druhá.

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.