Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.01.2016, 10:46

Toto nie je ani krvavý kúpeľ, toto je menová katastrofa (komentár)

Toto nie je výpredaj, či masaker, toto je menová katastrofa v priamom prenose.

Ruská mena raketovo padá hneď ráno o vyše 5 percent na 85,9 USD/RUB a výrazne rastie pravdepodobnosť priamych devízových intervencií. Nádeje na zníženie úrokových sadzieb sú preč, Bank Rossii môže na úrokový cut v najbližšej dobe zabudnúť.

Spúšťačom tohto pohybu je drastický pád cien čierneho zlata, ktoré tvorí hlavný ruský vývozný artikel. Lepšie ako slová vyjadruje úzky vzťah medzi cenou ropy (Brent - červená) a kurzom rubľa k doláru nasledujúci graf za posledných päť rokov.

Zdroj: Bloomberg Finance

S tým, ako rubeľ prekresľuje svoje historické minimá, rastie tiež obava o vývoj inflácie v Rusku, s ktorou centrálna banka stále zápasí. Obnovený pokles cien ropy a slabý rubeľ totiž cez kanál drahých exportov znova nahlodávajú úsilie Bank Rossii spomaliť rast indexu CPI a stlačiť infláciu k svojmu 4 percentnému cieľu.

Ruská centrálna banka bola už trikrát po sebe kvôli pomalému desinflačnému vývoju a lacnej rope prinútená ponechať sadzby bez zmeny a dočasne zabudnúť na úrokový cut. Bank Rossii (BR) zasadá už budúci piatok, zmena sa nečaká, sadzby by mali zostať na úrovni 11 percent.

Vzhľadom k aktuálnemu vývoju na dvojici rubeľ/ropa potom nie je vylúčené, že centrálna banka bude prinútená v prospech svojej meny opäť intervenovať a začať spaľovať svoje devízové ​​rezervy. Poradca ruského prezidenta Putina Glaziev dnes popoludní vyhlásil, že centrálna banka by mala podniknúť kroky na podporu domácej meny. Podľa Glazieva sú devízové ​​rezervy určené na to, aby stabilizovali menu a tento Putinov poradca si nedokáže predstaviť pádnejší argument pre naštartovanie intervencií ako 16-percentný výplach, ktorým si rubeľ proti doláru za posledný mesiac prešiel.

Sergey Glaziev tak možno vypálil prvý výstrel, ktorý povedie k návratu Bank Rossii na devízový trh, kde banka v minulosti masívne kupovala vlastnú menu. Intervencie však neboli príliš úspešné, stabilizácia na rubli prišla až s konsolidáciou cien ropy a BR prišla o viac ako 80 miliárd dolárov rezerv.

Na základe týchto skúseností sa BR do ďalších nákupov rubľov príliš nepoženie, kurz atakujúci 81 rubľov za dolár, však mohol názor cedulovej banky rýchlo zmeniť. Svoju úlohu môže zohrať aj to, že Putin v decembri 2014 verejne kritizoval guvernérku BR Nabiullinovú za pomalú reakciu na rozbiehajúcu sa menovú krízu a tá môže teraz reagovať o poznanie pružnejšie, hneď pri prvom náznaku eskalácie (menových) problémov.

Komentár bol zverejnený na webe patria.cz

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.