Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.03.2013, 07:15

Nemecko dostalo dobré správy (komentár)

Nemecko exportovalo viac ako sa očakávalo, čo sú pozitívne správy pre ťahúňa eurozóny.

Snímka: Reuters
Zdroj: Reuters
Prvý deň v týždni býva zvyčajne chudobný na fundamenty, tak sa pondelkové obchodovanie nieslo v duchu reakcie na víkendové zverejnené dáta z Číny a piatkové zníženie ratingu Talianska. Údaje druhej najväčšej ekonomiky naznačujú jej slabší štart do roku 2013. Priemyselná výroba v Číne vzrástla síce o 9.9%, to však zaostávalo za očakávanými 10.4% a maloobchodné predaje neprekonali predpovedaný nárast o 14.5%, keď vzrástli len o 12.3%. Zlé čísla zverejnilo aj Japonsko, kde objednávky strojov súkromného sektora poklesli až o 13.1%, pričom sa očakávalo zníženie o 1.6%.

Z Európy boli v tento deň zverejnené len 2 hlavné fundamenty. Nemecko exportovalo viac ako sa očakávalo a dosiahlo obchodnú bilanciu na úrovni 15.7 miliárd eur, konsenzus bol 17.9 miliárd. Export sa totiž od decembra zvýšil o 1.4% oproti decembru, čo sú pozitívne správy pre ťahúňa eurozóny. Na druhej strane, priemyselná produkcia vo Francúzsku, druhej najväčšej ekonomike, klesla v januári o 1.2 %, čo je viac ako predpovedaný pokles 0.1%.

Európske akcie zareagovali na správy z Číny, zníženie ratingu Talianska a zverejnené ekonomické dáta hlavných ekonomík Eurozóny poklesom. Nemecký DAX vďaka dobrému exportu klesol o menej ako 0.1% a drží sa u svojho maxima. Väčšina národných indexov klesla: CAC 40 -0.1%, FTSE 100 +0.3%, DAX -0.1%. V štvrtok a piatok nás čaká summit v Bruseli, na ktorom budú lídri krajín Európskej únie diskutovať situáciu ohľadom Cypru, tak uvidíme, ako to s Eurozónou bude pokračovať.

Americké akcie rástli, SP sa opäť priblížil k svojmu maximu a DJIA dosiahol na hodnotu 14 447. Hlavné benchmarky uzavreli v zelených číslach: S&P 500 +0.32%; DJIA +0.35%; NASDAQ +0.35%.

Kráľovský menový pár EURUSD korigoval piatkové straty spôsobené posilnením dolára vďaka pozitívnym makrodátam, a ku koncu obchodného dňa sa dostal až na úroveň 1.3053. Dolár však zostal silný voči jenu a obchodoval sa na najvyššej úrovni od augusta 2009 vďaka zvýšeným maloobchodným predajom vo februári a rastu spotrebiteľských cien v USA.

Katarína Čechová

analytička forexpro.sk

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.