Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.07.2014, 10:45

Meny majú za sebou nové maximá

Na devízových trhoch včera padali nové dlhodobé maximá. Voči v posledných dňoch slabému doláru ich dosiahli britská libra a austrálsky dolár. Libra dostala podporu od ďalšieho lepšieho čísla z Británie – v júni sa index výrobnej dôvery vyšplhal z úrovne 57 na 57,5b. (oč. 56,7b.) a ukázal tak najvyššiu expanziu výrobného sektora v krajine od novembra minulého roka. Prudký rast výrobného sektora v Británii tak pokračuje a s ním rastú aj očakávania, že úrokové sadzby by mohli ísť nahor už koncom roka.

To posunulo GBPUSD nad úroveň 1,71 po prvý krát od septembra 2008. O 16:30 sa pár obchoduje na úrovni 1,7149. Ohľadom ďalšieho rastu libry voči doláru sme aj napriek silnému rastu britskej ekonomiky opatrní. A to kvôli klesajúcej inflácii, ktorá sa vzďaľuje od dvojpercentného cieľa Bank of England. Jej guvernér totiž prednedávnom vyhlásil, že by pred zvýšením sadzieb videl aj rast nominálnych miezd, ktorý ide ruka v ruke s infláciou. Zo strednodobého hľadiska sme teda ohľadom libry optimistickí, z krátkodobejšieho hľadiska ale tento trend môže zastaviť vývoj inflácie.

Vývoj GBPUSD (W1)

Na najvyššie úrovne od novembra minulého roka sa dnes dostal AUDUSD. Tomu pomohlo aj ranné zasadnutie austrálskej centrálnej banky, ktoré prinieslo jemne pozitívnejší komentár na vývoj ekonomiky v krajine. Austrálska centrálna banka však zopakovala, že s úrokovými sadzbami dlhšie obdobie hýbať nemieni a že mena je podľa nej prisilná. Toto sú z nášho pohľadu faktory, ktoré obmedzujú priestor pre ďalší rast meny a tak vidíme ako najpravdepodobnejší scenár pohyb v bočnom trende. Jeho horná hranica sa ale ešte môže posunúť nahor. O 16:30 sa AUDUSD obchoduje na úrovni 0,9482.

Indexy výrobnej dôvery dnes dorazili aj z ďalších popredných ekonomík, dopadli však v súlade s očakávaniami a tak veľa vody nenamútili. V USA ISM index stagnoval na úrovni 55,3b. (oč. 55,6b.), v eurozóne bol PMI index revidovaný kozmeticky nadol z 51,9b. na 51,8b. (oč. 51,9b.) a v Číne z 50,8b. na 50,7b. (oč. 50,8b.). Akcie pokračujúcu expanziu výrobných sektorov v popredných ekonomikách prijali pozitívne a o 16:30 rastú paneurópsky index EuroStoxx50 a širší americký index S&P500 zhodne o 0,5 %. Pre americké akcie to opäť znamená nové historické maximá.

Pred mega-rušným štvrtkom toho bude zajtra v makroekonomickom kalendári o čosi menej. Austrálsky dolár ostane volatilný, zverejnená bude májová obchodná bilancia (03:30; oč. -210 mil. AUD). Z USA dorazí ADP júnový report zmeny počtu pracovných miest v súkromnej sfére (14:45; oč. +206 tis.), ktorý môže napovedať, ako bude vyzerať vo štvrtok oficiálna vládna správa. A v podvečerných hodinách bude verejne vystupovať šéfka FEDu Yellenová (17:00)

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.