Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.11.2013, 15:12

Česko zasahuje proti silnej korune

Česká národná banka splnila svoje sľuby, ktoré avizovala už veľmi dlho. Začne intervenovať proti korune. Inými slovami, začala obchodovať na trhu s menami tak, aby korunu oslabila a dostala ju na hranicu 27 korún za jedno euro. Rozhodnutie ČNB ale neprichádza nečakane. Banka o tomto kroku uvažovala dlhodobo, a do tejto chvíle sa nenašla väčšina, ktorá by intervenciu zahájila. Teraz, keď sa inflácia dostala presne na jedno percento, a menovo politická inflácia sa blíži k nule, banka zasiahla. Bojí sa totiž toho, že by ekonomika mohla prepadnúť do deflácie, teda celkového prepadu cien. Príklady z Japonska sú natoľko negatívne, že sa banka rozhodla k tomuto krku. K intervenciám sa ČNB odhodlala potom, čo úrokové sadzby spadli na technické minimum a stále sa nedarilo udržať ekonomiku v rovnováhe. Teda naštartovať ekonomický rast s infláciou pohybujúcou sa rádovo okolo dvoch percent.

Dosah intervencií má za následok oslabenie koruny. Teda jej cestu smerom k hranici 27 korún za jedno euro. To vyvolá čiastočne infláciu tým, že sa tovar zo zahraničia pre Čechov stane drahším. Naopak to výrazne pomôže podnikom v Česku, ktoré vyvážajú. Ich tovar sa totiž môže stať v zahraničí lacnejším, a tým budú mať väčší priestor na vyjednávanie o cene. Efekt intervencií ale nie je úplne jednoznačný. Zdraženie dovozu môže negatívne pôsobiť na spotrebiteľov, ktorých dopyt sa postupne prebúdza a začína opäť podporovať ekonomiku. Pokiaľ by prišlo k cenovému šoku, a ceny začali rásť rýchlo, spotrebitelia by sa mohli zľaknúť a svoju spotrebu opäť obmedziť. Otázkou tiež je, k akému kurzu s koruna vráti po skončení intervencií.

 

 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.