Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.08.2013, 08:35

Na trhoch sa strieľalo (trhový komentár)

Trhy v stredu zažili prudké pohyby nahor a následne prudké prepady.

Tento týždeň sa opäť nesie v znamení nezamestnanosti. Streda poskytla dáta v makro kalendári, ktoré sa postarali o slušnú volatilitu.

Začalo sa to v Európe, kde Nemecko, Taliansko a aj eurozóna zverejnili dáta o zmene nezamestnanosti a miery nezamestnanosti. Najsilnejšie dáta vykázalo Nemecko, kde očakávaný pokles nezamestnanosti, ktorý činil tisíc zamestnancov prekonala realita hodnotou sedemtisíc.

Miera nezamestnanosti eurozóny a Talianska je na rovnakej úrovni 12.1%, pričom Taliansko si polepšilo o 0.1% a eurozóna sa nezmenila navzdory očakávanému poklesu. Tieto dáta pomohli EURUSD atakovať úroveň 1.330 pri nezmenenom doláre, ktorý čakal na vyhlásenie FOMC o základnej úrokovej sadzbe po ktorom euro hranicu 1.330 prekonalo. Z Európy sme sa dozvedeli ešte aj pokles maloobchodných tržieb o -1.5% oproti očakávanému nárastu 0.1%.

Snímka: Reuters
Zdroj: Reuters

Dáta pokračovali v USA, kde sa to začalo zmenou zamestnanosti mimo poľnohospodársky sektor, ktorý dopadol opäť lepšie ako očakávaných 179 tisíc a to 200 tisíc, pričom minulý údaj bol taktiež zrevidovaný nahor na 198 tisíc. Predbežný HDP USA v 2Q vzrástol o 1.7 % pri očakávaných 1.0%, avšak revízia prvého kvartálu ukázala predošlý rast len 1.1 % z 1.8 %. Základná úroková sadzba USA sa podľa očakávaní nezmenila z 0.25%

Akciové indexy po týchto silných dátach reagovali zmiešane, FTSE 100 v priebehu dňa posilnil avšak DAX a aj CAC 40 po raste vďaka európskym dátam klesli na základe dát spoza veľkej mláky až do červeného pásma. Európske trhy napokon zatvorili: FTSE 100 +0.5%; DAX -0.3%; CAC 40-0.3%. Americkým trhom sa však darilo na celej čiare a od začiatku obchodovania v USA rástli do zeleného neba. Dow Jones vytvoril nové historické maximum 15634,32 bodov vďaka akciám Du Pont a United Healthcare. Večerné FOMC zamiešalo na záver karty prudkými pohybmi nahor a následnými prepadmi nadol vo viacerých cykloch: S&P 500 +0.01%; DJIA-0.09%; NASDAQ+0.27%.

Ku koncu obchodovania zlato prudko vystrelilo smerom nahor o 26 bodov na 1333 dolárov za uncu a opäť stratilo 20 bodov v následnom prepade.

Tomáš Pán

junior analytik forexpro.sk

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.