Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.09.2015, 14:23

Môže silný kurz zvýšiť výkon ekonomiky? Čína nám to ukáže (komentár)

Je možné, že by silný menový kurz pôsobil na ekonomiku tak, že by sa posúvala v hodnotovom reťazci smerom nahor?

Pri pokuse nájsť na túto otázku odpoveď sa môžeme zamerať na súčasný vývoj v Číne, čoby východiskový bod. Kurz jej meny totiž po roku 2005 prešiel prudkým posilnením. Ak by tento vývoj prospel čínskej ekonomike tým, že by zvýšil jej sofistikovanosť a pohyb smerom k výrobe s vyššou pridanou hodnotou, bola by teraz chyba snažiť sa o oslabenie menového kurzu.

Posun v hodnotovom reťazci môžeme odhadnúť na základe vývoja cenovej elasticity exportov, výdavkov na modernizáciu kapitálu, trendu v obchodnej bilancii kapitálového tovaru a trendu korporátnych výdavkov na výskum a vývoj. Vysoká cenová elasticita exportov totiž súvisí s tovarom s nízkou pridanou hodnotou a naopak nízka cenová elasticita je charakteristická pre tovar s vysokou pridanou hodnotou.

Aj Nemecko

Pre jeho výrobu sú tiež typické vyššie výdavky na modernizáciu kapitálu, výskum a vývoj. Sofistikovanú ekonomiku takto zvyčajne charakterizuje vyšší podiel kapitálového tovaru, ktorého výroba je technologicky náročnejšia. V Číne došlo v spomínaných oblastiach k vývoju, ktorý jasne ukazuje, že jej ekonomika sa v posledných rokoch skutočne posunula smerom k výrobe s vyššou pridanou hodnotou.

Podobnú analýzu môžeme vykonať v prípade niektorých ďalších krajín. Prvou z nich je Nemecko po jeho zjednotení a po rozpade európskeho monetárneho systému v roku 1992. V prvom prípade totiž došlo k cenovému rastu a v druhom k posilneniu nemeckej marky voči iným európskym menám.

Vo Francúzsku to bolo opačne

Podobne môžeme analyzovať aj vývoj vo Francúzsku a v Taliansku po zavedení eura, pretože v týchto krajinách došlo k rastu jednotkových nákladov práce. Vo všetkých uvedených krajinách teda došlo vplyvom spomínaných faktorov k posilňovaniu reálneho menového kurzu. A pridať možno aj Japonsko od druhej polovice osemdesiatych rokov, kedy posilňoval kurz jenu k doláru.

Vývoj v menovaných krajinách ukazuje, že silný kurz posunul ekonomiku na výrobu tovaru s vyššou pridanou hodnotou v prípade Nemecka, Japonska a Číny. V Taliansku k tomu ale nedošlo a vo Francúzsku bol vývoj dokonca opačný. Zvyčajne sa pritom predpokladá, že silný menový kurz je pre ekonomiku škodlivý, pretože vedie k poklesu podielu na zahraničných trhoch, poklesu investícií, a podobne. Uvedené ale ukazuje, že by sme nemali zabúdať na to, že silný kurz môže ovplyvňovať posun smerom k vyššej pridanej hodnote a teda môže mať na ekonomiku i pozitívny dopad.

Komentár bol zverejnený na webe patria.cz

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.