Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.01.2016, 17:11

Globalizácia má vrchol za sebou, začala de-globalizácia

Vo svetovej ekonomike prebieha niekoľko procesov, ktoré ukazujú na silnejúci trend "deglobalizacie".

V prvom rade klesá podiel priemyselnej výroby na celkovej ekonomickej aktivite a globálna ekonomika sa stále viac stáva ekonomikou služieb. K tomu rastú výrobné náklady v Číne a ďalších rozvíjajúcich sa krajinách. Tento trend teda znižuje výhodnosť offshoringu výroby zo Západu do týchto krajín. Ako je zrejmé z nasledujúceho grafu, výrobné náklady v Číne a ďalších rozvíjajúcich sa krajinách sa od roku 1995 zdvihli o stovky percent, zatiaľ čo v krajinách OECD došlo k rádovo nižšiemu zvýšeniu nákladov:

Zdroj: Datastream, Natixis.com

Posun k službám a spomínaný rast nákladov vedú k poklesu globálneho obchodu, čo so sebou nesie aj zníženie korelácie medzi ekonomickými cyklami významných ekonomík sveta. Ak bude tento trend pokračovať, bude sa stále viac odlišovať aj monetárna politika v hlavných krajinách a regiónoch. Monetárna politika danej krajiny bude totiž reagovať na vývoj v domácej ekonomike. Prehlbujúce sa rozdiel v monetárnej politike hlavných centrálnych bánk potom povedie k zvýšeniu fluktuácií na menových trhoch. Tento vývoj je zjavný už teraz.

Reťaz príčin a následkov ale väčšou volatilitou na menových trhoch nekončí, pretože táto volatilita sa premieta späť do ochoty presúvať výrobu do iných krajín. Čím vyššie sú fluktuácie menových kurzov, tým vyššie je menové riziko a ochota k offshoringu klesá. Rastie naopak segmentácia výrobných reťazcov. Firmy budú svoju výrobu presúvať bližšie ku koncovým zákazníkom. A tým sa bude ešte viac oddeľovať vývoj v jednotlivých ekonomikách a bude klesať korelácia medzi ich ekonomickými cyklami.

Komentár bol zverejnený na webe patria.cz

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.