Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.08.2015, 00:00

Euro sa musí zmeniť a všetko sa vyjadrí v septembri (komentár dňa)

Piatkové čísla payrolls vyšli pomerne pozitívne, údaj 215 000 je nad psychologickou hodnotou 200 000 a navyše posledné dva mesiace boli revidované smerom nahor. Miera nezamestnanosti zostala na 5,3 percenta a rast miezd medzimesačne 0,2 percenta a medziročne 2,1 percenta. Priemerný pracovný týždeň trval 34.6 hodín (o 0.1 viac ako v júni), pričom priemerná hodinová mzda vzrástla o 5 centov na 24.99 dolárov.

Dolár to na začiatku nedokázal

Pre trhy to bola dobrá správa a futures na fed funds indikovali po dátach už 58 percentnú šancu zvyšovania sadzieb v septembri, zatiaľ čo pred číslami to bolo len okolo 50 percent. Derivátový trh tak prideľuje väčšiu šancu tomu, že Fed bude konať v septembri, než že sadzby zostanú nezmenené. Reakcia na trhu bola však pomerne schizofrenická. Dolár najprv dokázal posilniť, no do konca seansy boli zisky vymazané a zelená bankovka sa dostala do strát a vytvorila nové denné minimá.

Pondelok priniesol podobný trend, dolár sa snažil o vybudovanie býčieho momenta, no to bolo počas Americkej seansy zlikvidované a EURUSD sa dostal nad psychologickú úroveň 1,1. Na trhu tak vznikla zaujímavá divergencia, nakoľko nemecké dlhopisy boli skupované a výnos poklesol na krátkom konci, pričom americké bondy boli pod predajným tlakom a rástol výnos po celej výnosovej krivke. Úrokový diferenciál, spolu s piatkovými dátami by tak mali podporovať dolár, no ten bol veľmi anemický a nedokázal v pondelok výraznejšie posilniť.

Euro musí ísť nižšie

Podľa špekulácii je za silou eura Švajčiarska národná banka. Tá je pravdepodobne znova prítomná a kupuje na trhu eurá, predáva franky. EURCHF sa dostal na svoje 7 mesačné maximá a obchoduje sa najvyššie od crashu 15. januára. Veľké nákupy eura tak dodávajú spoločnej mene silu a EURUSD dokáže rásť, aj keď fundamentálne mu nič nepraje.

Keď sa situácia ohľadom SNB upokojí a centrálna banka zmizne z trhu (ak je na ňom prítomná), euro by znova mohlo začať voči doláru klesať, nakoľko obchodníci pravdepodobne využijú lepšie ceny na pridanie do krátkych pozícií. Americké čísla v poslednej dobe sú postačujúce pre zvyšovanie sadzieb, aj keď je na ekonomike badať známky slabosti. Úrokový diferenciál naznačuje priestor pre ďalší pokles na páre a čisté špekulačné pozície na euro sú už dlhšiu dobu okolo 100 000, čiže ďaleko od extrémnej prepredanosti.

Všetko tak naznačuje tomu, že euro musí ísť nižšie, no napriek tomu sa tak nedeje. Práve letné obdobie je charakteristické nie príliš pekným obchodovaním a likvidita je malá, pohyby do jednej, alebo druhej strany môžu byť tým pádom veľké. Treba tak so shortami počkať na dobré úrovne a cieľovať cyklické dná na páre okolo 1,05. Dolár ale určite bude senzitívny na čísla z ekonomiky, avšak s príchodom investorov naspäť na floor v septembri by sa mal trend vyjasniť.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.