Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.09.2014, 00:00

Možné prímerie na Ukrajine poslalo trhy nahor

Svetové akciové indexy a meny zúčastnených krajín vzrástli po prvých správach od tlačovej služby ukrajinského prezidenta Porošenka, ktoré informovali o dohode s ruským prezidentom Putinom ohľadom prímeria v oblasti ukrajinského Donbasu. Dva významné ruské akciové indexy rástli, MICEX Index si v stredu do 18:30 pripísal 3.61% a Russian Trading System (RTS) Cash Index až 5.32%. Mierové správy pomohli aj ruskému rubľu, ktorý posilnil voči americkému doláru o viac ako 1.58%. Podobne si počínala aj európska mena, na hlavných menových pároch získala nasledovne: EURUSD +0.04%, EURGBP +0.19%. Zisky si pripísali všetky akciové indexy naprieč Európou, čoho sme neboli svedkami už dlhšiu dobu.

Obrázok 1: Vývoj európskych akciových indexov k 3.9.2014, 18:30. Zdroj: Bloomberg

Agentúra Reuters informuje, že zatiaľ čo ukrajinská strana hovorí o dohode s Ruskom, ruské tlačové agentúry popreli, že by došlo k oficiálnemu prímeriu, lebo „...Ruská federácia nie je zúčastnenou stranou daného konfliktu.“ Isté však je, že tieto správy pomohli finančným trhom a sú možno jedným z prvých krokov k vyriešeniu problému na Ukrajine, ktorý trvá už takmer rok. V novembri 2013 sa uskutočnili prvé protivládne protesty proti vtedajšiemu prezidentovi Janukovyčovi, ktorý v tom čase nepodpísal dohodu s Európskou úniou. V poslednom období napätie a následné sankcie viditeľne škodia európskej ekonomike, svedčia o tom viaceré ekonomické ukazovatele a vyjadrenia centrálnych bánk. Viac sa môžete dozvedieť v tomto článku.

O zhoršenej situácii v Európe svedčia aj najnovšie výsledky od spoločnosti Markit, znova sklamal pondelňajší Markit Eurozone Composite PMI, ktorý sa skladá z Composite Output Index a Services Business Activity Index. Oba tieto sub-indikátory poklesli, Composite Output Index z 53.8 b. na 52.5 b. Zlé výsledky dosiahlo opäť Nemecko, ktoré sa dostalo na desať mesačné minimum (53.7 b.) a podobne je na tom aj Taliansko s deväť mesačným minimom (49.9 b.). Naopak, v poslednom období sa darí Španielsku (89 mesačné maximum; 56.9 b.) a Írsku, ktoré zaznamenalo dokonca 168 mesačné maximum (61.8 b.). Situáciu na Ukrajine pozorne sleduje aj Británia, guvernér Bank of England sa v posledných zverejnených Minutes vyjadril, že aj kvôli geopolitickým rizikám v Európe nebude v súčasnosti Bank of England zvyšovať úrokové sadzby a to aj napriek tomu, že dvaja členovia na poslednom zasadaní už zahlasovali za zvýšenie úrokových sadzieb o 25 bázických bodov. Indikátor Manufacturing PMI sa prepadol taktiež v Británii, z júlovej hodnoty 54.8 bodov poklesol na 52.5 b., pričom sa očakával rast indexu na 55.1 bodu.

Rozhodnutia o zvyšovaní sadzieb v Británii sa dočkáme už dnes poobede o 13:00, no trhy neočakávajú žiadnu zmenu – ponechanie úrokových sadzieb na 0,5%-nej hranici a objem nakupovaných aktív na úrovni 375 miliárd GBP ročne. Viac by sme sa teda mali dozvedieť až zo zápiskov z tohto zasadania, ktoré budú zverejnené 17. septembra. Ponechanie sadzieb očakávame aj od Európskej centrálnej banky, no pozorne treba sledovať následnú tlačovú konferenciu o 14:30, na ktorej určite odznejú otázky novinárov ohľadom prípadného kvantitatívneho uvoľňovania. Len určité náznaky môžu viditeľne poškodiť európsku menu a spôsobiť ďalší pokles kurzu, tentokrát už pod hranicu 1,3115 EURUSD, ktorá tento týždeň drží výmenný kurz eurodoláru. Reakcia na Draghiho slová sa samozrejme očakáva tak na akciovom i dlhopisovom trhu, kde sa napriek rastom výnosov za posledné dva dni stále nachádzame v blízkosti miním. Výnosy z nemeckých desať ročných dlhopisov sa držia pod jedno percentnou úrovňou, francúzske tesne nad touto hranicou (1,3%), španielske dlhopisy dosahujú 2,3%-né výnosy a výnosy z talianskych štátnych dlhopisoch sú momentálne na úrovni 2,5%.  

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.