Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.06.2014, 10:32

Sýrsky letecký útok rozčervenel indexy

Trhové dianie na starom kontinente aj v USA bolo ovplyvnené irackými nepokojmi a zverejňovaním dvoch fundamentov. V eurozóne to bolo nemecké Ifo, ktoré skončilo najhoršie v tomto roku. Ranné zverejnenie tohto údaju zobralo náladu býkom a európske indexy začali s otvorením londýnskeho obchodovania klesať.

V Británii zostaneme aj naďalej a konkrétne pri vyjadreniach guvernéra Marka Carneyho, ktorý povedal, že stále existuje priestor na absorbovanie dosahov sadzieb pred ich samotným zvýšením. To znamená, že môžeme byť svedkami expanzívnej menovej politiky BoE po dlhšiu dobu ako sa povodne očakávalo.

Tieto vyjadrenia poslali EURGBP okamžite na sever. Libra strácala 0.36 % a približovala sa až k svojim dvojtýždňovým minimám. Kábel rovnako reagoval a Carneyho slová a libra strácala voči USD približne rovnako ako voči euru. Európske benchmarky uzatvorili s týmito ziskami: DAX +0.17 %, CAC +0.06 %, FTSE -0.20 %, EU +0.07 %. 

Iracké nepokoje spôsobujú rast dvoch komodít. Ide o zlato a ropu. Zlato si šliapalo po svoj dvojmesačný high okolo úrovne 1 394 USD/unca. Dosiahnutie tejto hladiny môže, však spustiť vlnu take profitov a ďalšie napredovanie si vyžiada miernu konsolidáciu. Čierne zlato dokázalo iracké pnutie tiež dostať do zeleného teritória. Brent  v zelenom uzatvoril, avšak ľahkej americkej rope sa to nepodarilo a nepomohli jej ani odhady, že EIA opäť pokles stavu zásob ropy.   

Druhý dôležitý fundament dňa, a síce dáta z amerického realitného trhu, spôsobil nevýrazný open amerických akcií. Investori vyčakávali na výsledky predajov nových domov. Pozitívne výsledky predajov nových domov vyhnali indexy z miernych strát do ziskov a kráľovský menový pár sa dostal pod predajný tlak a súčasne aj svoju otváraciu úroveň. Dolár kontinuálne posilňoval až po úroveň 1.3584 EURUSD.

To čo dolár získal veľmi rýchlo vrátil trhu späť a open na úrovni 1.3605 sa mu stal veľkým lákadlom.  Americké benchmarky najskôr potešili pozitívne výsledky realitného trhu, no po zverejnení správy o sýrskom leteckom útoku na západe Iraku poslal indexy do strát: SPX -0.64 %, DJIA -0.70 %, NASDAQ -0.42 %.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.