16.02.2016, 15:27

Zlatu svitá na lepšie časy, prekvapilo rýchlosťou a razanciou návratu (komentár)

Zlatu svitá na lepšie časy, prekvapilo rýchlosťou a razanciou návratu (komentár)
  • Pozornosť investorov sa v dnešných neistých časoch uprela na zlato
  • Hoci zlato v minulých týždňoch prudko vzrástlo, všetky faktory ešte nehovoria pre nepretržitý rast
  • Hlavný komoditný stratég Saxo Bank Ole Hansen zvyšuje predpokladanú ceny zlata koncom roka

Tento rok doteraz nebol k rizikovému sentimentu veľmi žičlivý. Burzy po celom svete zaznamenali prepady do červených čísel. Stáli za tým akciové trhy, ktoré poznačilo neprajné makro prostredie a zistenie, že možnosti centrálnych bánk upokojovať trhy narazili na svoje limity.

V tomto kontexte nie je žiadnym prekvapením, že do všeobecnej priazne sa vrátilo opäť zlato. No to, čo je prekvapujúce, je rýchlosť a razancia tohto návratu.

„Zlato sa opäť raz stalo hlavným barometrom rizika globálnych trhov,“ hovorí hlavný komoditný stratég Saxo Bank Ole Hansen. Hoci, ako dodáva, tento pohyb sme zaznamenali už i minulý rok, tohtoročný vývoj je v niečom odlišný. „Zastihol totiž obchodníkov, ktorých začiatkom roka zamestnávali najmä špekulácie o rýchlosti a veľkosti zvyšovania amerických sadzieb, totálne nepripravených,“ konštatuje.

„Vďaka tomu bola pozícia zlata vo fondoch podvážená a keď došlo k zmene sentimentu, fondy sa snažili vyhrabať z krátkych pozícií na zlate k dlhým.“ Zmena však nie je len jednosmerná. Vďaka preskupovaniu síl, môžeme vidieť pohyby zlata oboma smermi, no z dlhodobého pohľadu vidíme jasnú tendenciu. Cena žltého kovu vzrástla z 1 074 dolára za uncu na začiatku roka k dnešným 1 209 dolárom.

„Pri pohľade do budúcnosti sme stále optimistickí. V nadchádzajúcich týždňoch vidím jeho cenu v pásme okolo hodnoty 1200 dolárov,“ hovorí O. Hansen. Prognózu na koncoročnú cenu zlata zvyšuje analytik z 1200 dolárov na 1250.

Súvisiace články

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.