Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.06.2014, 11:23

Na dlhopisoch vládne výrazná volatilita

Utorkové obchodovanie reagovalo na zhoršujúce sa PMI naprieč celým svetom, ak do toho nerátame pondelkový joke s tým americkým. Počas noci bol zverejnený HSBC prieskum PMI z Číny a ten investorov sklamal. Údaj 49.4 verzus 49.7 potvrdil piaty mesiac kontrakcie, pričom oficiálne čísla z Číny potvrdili PMI na 50.8 a dvadsiaty mesiac v rade v pásme expanzie. Veľký rozkol medzi „súkromným“ a oficiálnym číslom pokračuje a každý si tak môže vybrať, ktoré číslo bude preferovať. Pravdivejšie však vyznieva prieskum banky HSBC. Dôležitý fundament však na trhu veľa vzruchu nezanechal a keďže bol utorok, býky mali v rukách „sezónne“ tromfy.

V Európe sme sa dočkali ďalších negatívnych výsledkov CPI y/y. Očakávania boli na 0.6% no print len 0.5%. Aj tento výsledok podporuje zníženie sadzieb od ECB na štvrtkovom zasadnutí, resp. iné uvoľnenie menovej politiky. Prekvapujúca bola reakcia EURUSD, ktorý sa po dátach neprepadol, no pokračoval v jemnom raste od rána. Potešila aspoň miera nezamestnanosti v Eurozóne, skončila na 11.7% verzus 11.8% minule. Carry Trades boli pokojné a USDJPY končí na 102.55, čo je blízko svojich otváracích úrovní.

Na amerických parketoch sme veľa vzruchu nevideli. Akciové indexy sa od otvorenia pohybovali v úzkom pásme a utorok akciám praje, takže úvodný 7 bodový dip na SPX bol trhom skúpený a takmer sa podaril aj zelený close. Výrazná volatilita však bola na dlhopisových trhoch. Americké UST sa dostali pod silnejší predajný tlak a výnosy rástli. Desať ročný je už na 2.593%, pričom týždeň dozadu sa obchodoval na 2.4%, 30 ročný taktiež vyletel prudko na sever, z 3.28% na 3.43% a bude pravdepodobne testovať svoj 50 MA na 3.462%. Za takýmto výpredajom môže stáť short covering pred piatkovými dátami NFP, ktoré budú pre americkú ekonomiku kľúčové.

Drahé kovy klasicky nudné, zlato sa po troch rušných dňoch vrátilo do svojho 10 USD denného obchodného pásma a konsoliduje pod silnou rezistenciou 1250 USD, striebro pod 19 USD. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.