12.01.2014, 00:23

Irán chce deti za zlato (komentár)

Mierne posilnenie zlata, nezvyčajná motivácia či krušné časy vo Venezuele. Prečítajte si týždenný komentár Matúša Pošvanca.

Irán chce deti za zlato (komentár)

Začiatkom týždňa to vyzeralo, že sa zlatu podarí dostať nad 1250 USD. Ako náhle sa však žltý kov priblížil k tejto hranici na dohľad, prišiel tvrdý pád. Nasledujúci deň sa zlato vybralo smerom nadol a uzavrelo skoro o 20 USD nižšie. Čo sa týka striebra, situácia bola podobná. Striebro sa obchodovalo začiatkom týždňa nad 20 USD, avšak následne sa pod túto hranicu prepadlo. Piatkové obchodovanie prekvapilo. Cena oboch kovov posilnila, avšak zlato nepreskočilo 1250 USD a striebro sa zastavilo pred 20,20 USD.

Cena zlata uzavrela nakoniec na úrovni 1248,6 USD, čo bolo o 10,6 USD viac ako minulý týždeň. Cena striebra uzavrela na 20,17 USD. Pomer ceny zlata a striebra je na úrovni 61,9 a zmena bola priaznivejšia pre striebro. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) je na úrovni 204,02. XAU index (index zlatých a strieborných ťažobných spoločností) rovnako mierne posilnil a uzavrel na úrovni 87,05 USD. Údaje z COMEXu sa skonsolidovali počas sviatkov a reportované údaje z konca roka sa zmenili. Čisté stávky na pokles ceny striebra sa mierne navýšili za ostatné dva týždne a to isté sa udialo i na zlate. Avšak faktom je, že sme pri striebre na úrovniach, ako v prvej štvrtine minulého roku.

Pondelňajšie obchodovanie na zlate nahrávalo chvíľu zástancom manipulácie s cenou zlata. Správca burzy musel opätovne na 10 sekúnd zastaviť obchodovanie, pretože na trh bolo vrhnutých v priebehu milisekúnd rozsiahle množstvo kontaktov, čo vysalo likviditu a cena padala ostro dolu. Presne vtedy, keď sa cena blížila k psychologickej hranici 1250 USD a hneď potom, čo boli zverejnené dáta o objednávkach amerického priemyslu. Nakoniec sa však skôr jednalo o pôsobenie HFT mechanizmov, vzhľadom na detailnú analýzu tejto sekundovej udalosti, ktorá ukázala, že sa nejednalo o jednu entitu ale 9 obchodníkov. Čo sa týka ostatných premenných tak, hlavný dopad na cenu v rámci týždňa malo zverejnenie záznamu rokovania monetárnej komisie FEDu, kedy sa väčšina členov zhodla na znížení objemu nákupu dlhopisov. Avšak cena zlata sa neznížila radikálne, klesla o 10 USD. Zároveň sme mali vyhlásenia ECB a Bank of England, avšak vzhľadom na to, že svoju politiku nezmenili, na trh to nemalo významný dopad. V piatok sa očakávali dáta z trhu práce v USA. Tie prekvapili keď nedopadli najlepšie, čo spôsobilo rast cien drahých kovov.

GOFO úroková miera je stále negatívna, čo indikuje pretrvávajúci stres na trhu s fyzickým zlatom v Londýne. Pri znížených cenách pravdepodobne zlato putuje zo západu na východ – do Ázie a pravdepodobne do Číny. Akcie ťažiarov sa pohybujú okolo svojich dvojročných miním. Z pohľadu analytikov môže ísť cena zlata i striebra ešte nižšie. Louis Yamadová je napríklad presvedčená, že zlato kapituluje niekde na úrovni okolo 1000 - 1100 USD a pre zvrátenie tohto trendu je potrebné prekročiť hranicu 1260 – 1275 USD s tým, že potvrdenie trendu príde až po prekročení 1300 USD. Pri striebre môžeme očakávať v prípade prelomenia minima (18,91 USD) z júla 2013 pokles k 18, resp. 16 USD za uncu. Pre ustanovenie opačného trendu je potrebné prekonať hranicu až 23 USD.

Prehľad cien drahých kovov za ostatné obdobie:

Zdroj: upner.com, kitco.com

Irán chce deti za zlato

Irán chce motivovať mladých ľudí k tomu, aby mali deti. Na tom nie je nič zaujímavé, robia to všetky divné vlády. Zaujímavé je, že motivácia nie je v podobe príspevkov, ale zlatých mincí. A nie je sa čomu čudovať. Krajina trpí sankciami uvalenými medzinárodným spoločenstvom a 36 % ročnou infláciou. O finančné dávky by nemal nikto záujem, pretože tie stratia hodnotu veľmi rýchlo. Nie že by sa zlatom tento problém krajiny dal vyriešiť. Opatrenie len ukazuje, že inflačný problém si uvedomujú i vládni predstavitelia.

V Indii sa špekuluje o tom, že by sa uvoľnili prísne sankcie na dovoz zlata do krajiny. Uvádzajú to aspoň niektoré vládne zdroje. Faktom však ostáva, že do konca marca sa nič zásadné v súvislosti s dovozom žltého kovu nezmení. Tak, ako klesá cena zlata na papierovom trhu COMEX, tak sa dvíha apetít po zlate zo strany Číny. Dá sa to odpozorovať napr. prostredníctvom vyšších marží v krajine, ktoré sa dnes pohybujú na úrovni cca 20 USD vyššie za uncu oproti spotovej cene. Zároveň je to spojené so sezónou nákupu zlata zo strany Číňanov, pretože sa blíži čínsky nový rok.

Americká mincovňa plánuje spustiť predaj strieborných Eaglov od 13. Januára 2014 a plánuje umiestniť do predaja približne 3,5 milióna mincí. Minulý rok nakoniec predala rekordných 42,675 milióna strieborných Eaglov. Predaju pomohol výrazný pokles cien striebra v minulom roku.

To britská mincovňa hneď na úvod roku vyhlásila, že po úvodnom predaji zlatých mincí sa len tak zaprášilo a predala okamžite všetkých 7500 uncí, ktoré sa vzhľadom na novoročné ceny, minuli ako teplé rožky. Najbližšia dodávka národných mincí bude k dispozícií až koncom januára.

Pokles ceny drahých kovov sa výrazne prejavuje aj u ťažobných spoločností. Tým sa z dôvodu poklesu ceny opätovne zvýšia náklady na ťažbu kovov. Dôvod je jednoduchý. Pokles ich ratingov. To spôsobí náročnejší prístup k financovaniu, resp. vyššie náklady na požičaný kapitál. Pokles ratingov už ohlásia agentúra Moody´s, ktorá sa rozhodla, že ako benchmark pre rok 2014 pri hodnotení týchto spoločností bude používať cenu 1100 USD, miesto súčasných 1200 USD. Ťažba drahých kovov sa tak opäť predraží.

José Baroso deklaroval víťazstvo

Opätovne sme tu mali vyhlásenia dôležitých centrálnych bánk. Pravdu povediac, sa však nič nezmenilo. ECB i Bank of England pokračujú nastaveným smerom. To nás len opätovne privádza k otázke, ako bude ECB podporovať ekonomiku v budúcnosti, keďže znižovanie sadzieb nárast pôžičiek nedvíha a inflácia je na rekordne nízkych úrovniach pod 2 % cieľovou hodnotou. Zároveň Draghi nezabudol pripomenúť, že rast eurozóny je stále otázny a na nízku mieru inflácie treba byť pripravený dlhší čas. Trhy pravdepodobne niečo očakávajú, pretože štátne dlhopisy problémových krajín ako je Španielsko, či Taliansko sa dnes stále tešia veľmi výhodným úrokovým sadzbám.

Nezamestnanosť v eurozóne ostala nezmenená na 12,1 % tak, ako sa očakávalo. Najnižšie úrovne dosahuje už tradične v Rakúsku (4,8%), Nemecku (5,2%) a Luxembursku (6,1%), a najvyššie miery sú v Grécku (27,4%, údaj je zo Septembra 2013) a Španielsku (26,7%). Jediné prekvapenie priniesol report v zmysle Španielska, ktorému sa podarilo zvýšiť nezamestnanosť mladých na 57,7 %, čím pravdepodobne predbehlo i Grécko. Pravdepodobne preto, lebo z Grécka aktuálne čísla nie sú.

Na naše veľké šťastie opätovne José Barroso vyhlásil víťazstvo nad krízou. Šéf Európskej komisie povedal, že je konečne po kríze. Je to spôsobené tým, že Írsko vystúpilo zo záchranného plánu a vracia sa na finančné trhy a dokonca sa členom euro klubu stalo Lotyšsko. Treba sa teda už len tešiť na svetlú budúcnosť.

Avšak to neplatí pre Francúzsko. Okrem toho, že ústavný súd pozitívne rozhodol o 75 % dani z príjmov pre tzv. boháčov, Francúzsko čelí omnoho väčšiemu problému. Tým je neflexibilný trh práce a garancia sociálnych istôt pre každého a bez štipky zdravého rozumu. Dokumentuje to i nasledovný príklad. Byť manažérom vo Francúzsku nie je totižto med lízať. Pokojne sa vám môže stať, že vás uväznia vaši zamestnanci. To sa stalo v severnom Francúzsku, kde na 30 hodín uväznili odbory manažérov spoločnosti Goodyear, ktorá sa mala pre neefektivitu zatvoriť a kde odbory neboli ochotné urobiť dohodu o zmene platových podmienok. A takéto správanie nie je vôbec vo Francúzsku výnimkou. To isté sa počas krízových rokov stalo manažérom spoločností 3M, Sony, či Caterpillar. Odborári potrestaní neboli a podľa predstaviteľov tamojších odborov sa nič zlé nestalo, pretože podľa ich slov „manažérom bola poskytnutá voda a mali prístup k mobilom“.

V Číne to vyzerá, že si problém s tzv. tieňovým bankovníctvom uvedomujú i najvyšší predstavitelia krajiny. Sektor tieňového bankovníctva tam podľa odhadov dosahuje výšku 69 % HDP krajiny. Čínsky finančný regulátor uviedol, že každý subjekt, ktorý operuje v tomto sektore a jeho aktíva dosahujú výšku aspoň 264 mld. USD, je povinný okrem klasického výkazníctva zverejňovať údaje o svojich mimo súvahových aktívach a medzibankových záväzkoch. Už to tak vyzerá, že sledovať Čínu v roku 2014 bude naozaj potrebné. Pretože spúšťač novej krízy môže prísť práve z tejto oblasti. Čínska centrálna banka sa už dva krát v minulom roku pokúšala v sektore urobiť poriadok, avšak následný stres na medzibankovom trhu spôsobil, že nakoniec vždy kapitulovala a potrebnú likviditu dodala.

Venezuela zažíva krušné časy. Má oficiálnu 56 % infláciu – najvyššiu na svete – a vláda zároveň zafixovala ceny niektorých potravín. Dôsledky sa dostavili takmer okamžite. Nedostatok všetkého, čo má fixné ceny. Hovorí o tom napríklad príbeh taxikára z pohraničného mesta Maracaibo, ktorý musí pre nákup základných potravín chodiť do susednej Kolumbie. A ako on sám tvrdí, niektoré základné potraviny v obchodoch nie sú už od júla. Prezident Maduro rieši problém typicky politickým spôsobom. Na štátnej televízií 6. Januára vyhlásil, že občania by sa mali konečne spamätať a nerobiť zbytočné nákupy, pretože nie je nič horšie pre povahu a závislosť človeka ako prepadnúť konzumu, ktorý hlása svetu zlá západná spoločnosť. Ono byť „závislák“ na jedle veru nie je veľmi vhodné. Hlavne nie vo Venezuele.

Medzi zaujímavé udalosti týždňa z USA patrilo určite zvolenie nového prezidenta FEDu, ktorým sa po prvý krát v histórii stala žena - Janet Yellenová. Takže zbohom Ben, vitaj Janett! V politike FEDu sa však moc toho nezmení a od Yellenovej sa očakáva rovnaká, ak nie ešte agresívnejšia monetárna politika. Záznam z rokovania monetárnej komisie FEDU, ktorý bol rovnako zverejnený tento týždeň, odhalil, že väčšina členov komisie je za postupné znižovanie mesačných nákupov dlhopisov. V piatok bola zverejnená správa z trhu práce, ktorá prekvapila, pretože sa očakával omnoho väčší prírastok pracovných miest (200 tis.). Tých bolo nakoniec len 75 tis., avšak miera nezamestnanosti klesla na úroveň 6,7 % zo 7%. Faktom však ostáva, že miera participácie obyvateľstva na trhu práce je najnižšia od roku 1978 a samotná miera nezamestnanosti je ovplyvnená tým, že z radov oficiálne nezamestnaných sú vyradení tí, ktorí nie sú zamestnaní viac ako 6 mesiacov. A pamätajme na to, že to je výsledok, ktorý USA dosahuje v čase výrazných monetárnych stimulov a nulových úrokových mier.

Súvisiace články

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.