Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.05.2014, 09:52

Štvrtok patril doláru

Obchodovanie sa vo štvrtok nieslo v jasnom dopyte po zelenej bankovke. Hneď v úvode Európskej seansy sme videli čísla PMI z Francúzska, Nemecka a Eurozóny. Tie investorov nepotešili a vyšli pomerne negatívne.  Kráľovský menový pár, ako aj samotné euro sa dostali pod tlak. EURUSD zatiaľ konsoliduje v 50 bodovom pásme v okolí 1.3650-1.3700, no každým dňom narastá tlak smerom nadol a je možné skoré prerazenie na nové swingové minimá. Do ďalšieho zasadnutia ECB zostávajú dva týždne a trh je stále naladený anti eurovo, čo môže EURUSD zatlačiť až ku 1.3500. Preferencia zelenej bankovky bola zjavná aj na páre USDJPY. Ten v stredu povyberal stopky longov pod 200 MA, dokázal zatvoriť nad ním a vo štvrtok pár vzrástol už na 101.80 (200vka je na 101.25). Jemne klesal aj kábel, keď sa dostal na 1.6860.

Akciové trhy na silnejúci dolár vôbec nereagovali a skôr sme videli doznievanie stredajších nákupov. Otvorenie akciových parketov bolo síce pomerne zmätené, no nakoniec dokázali býky zvíťaziť a hlavným indexom sa podarilo zatvoriť v zelenom: DJIA +0.06%, NDX +0.42%, SPX +0.24%, RUT +0.93%. Veľa fundamentov na rozvírenie cien neprišlo a  akcie tak hlavne reagovali na oslabujúci japonský jen.

Dlhopisy zostali na nezmenenej úrovni, ako obchodovanie otvárali. Výnos na 10 ročných amerických UST je na 2.555% a stále naznačuje dopyt po štátnych papieroch. Yield na 30 ročných je na 3.429%. Oba výnosy klesajú už od úvodu roka. Komodity znova veľmi nevýrazne, zlato stále zaseknuté v úzkom pásme v okolí 1295 USD, striebro na 19.50 USD a ropa WTI taktiež nepredviedla veľa volatility a končí pod 104 USD.

Zaujímavá správa prišla z americkej firmy Office Depot. Tá sa rozhodla, že stiahne z obehu 1.4 milióna kancelárskych stoličiek, kvôli hrobe pádu z nich. Ľudia im hlásili zranenia po pádoch z týchto stoličiek a tak sa OD rozhodla konať. Zákazníci dostanú kredit na nákup vo firme v hodnote 55 USD, pričom stolička pôvodne stála 40 USD. Akcie spoločnosti reagovali rastom o viac ako percento.

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.