Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.04.2013, 08:23

Nemecko pomohlo akciám (komentár)

Jedným z hnacích motorov pre nákupy na trhoch bol pozitívny údaj z Nemecka.

Minulý týždeň akcie čelili najväčšiemu týždennému poklesu roka. V pondelok sa situácia zmenila a trhy sa dostali do zelených čísel. Jedným z hnacích motorov pre nákupy bol pozitívny údaj z Nemecka.

Priemyselná výroba v Nemecku vo februári vzrástla o 0.5%, čo je viac ako predpokladaných 0.4%, pričom v januári hodnota produkcie poklesla o -0.6%. To sú ďalšie pozitívne známky uzdravovania najväčšej ekonomiky spomedzi elitného klubu eura.

Lepšie vyhliadky však neplatia pre eurozónu ako celok, čo potvrdil ukazovateľ dôvery investorov, ktorý dosiahol zápornú hodnotu -17,3 bodov, čo bolo ešte horšie číslo ako predpokladaných -10.6 bodov. Pesimistický výhľad pre eurozónu na nasledujúci polrok teda investorov stále neopúšťa. Tento výsledok však nemal na trhy taký veľký dopad a európske akcie sa tak mohli spamätať z minulotýždňového výpredaja a uzavreli v zelenom: DAX +0.1%, FTSE 100 +0.4%; CAC 40 +0.1%.

Kráľovský menový pár rástol tretí deň po sebe a dosiahol high 1.3038, no následne trochu skĺzol na 1.3011. Za 3 dni tak euro posilnilo z 1.2773 o 1.82%. Zaujímavý bol aj cross USDJPY, pretože jen pokračoval v minulotýždňovom prepade a oslabil pod 99 USD, čo je úroveň naposledy dosiahnutá v máji 2009.

Dáta z Nemecka pomohli aj americkým akciám a investori využili minulotýždňový pokles na nákup akcií za nižšie ceny, pretože sa obávajú, že by mohli zmeškať ďalšie rally. Indexy tak uzavreli obchodný deň v pluse: S&P 500 +0.57%; DJIA +0.28%; Nasdaq +0.5%. Začína sa však sezóna reportovania kvartálnych výsledkov, no očakávania sú skôr nižšie, takže ich nesplnenie môže byť prísne potrestané.

Na druhej strane, ich prekročenie nemusí byť nevyhnutne odmenené rastom akcie. Podľa odhadov by zisky spoločností z indexu S&P 500 mali klesnúť za prvé 3 mesiace tohto roka o 1.8%. V nasledujúcich týždňoch tak môžeme na trhoch očakávať zvýšenú volatilitu.

Katarína Čechová

analytička forexpro.sk

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.