Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.09.2014, 00:00

Parita: Katastrofa? Nie, liek! (komentár dňa)

Jeden americký dolár za jedno Euro je súčasťou jedinej dlhodobej liečebnej procedúry pre súčasnú Eurozónu.

Letné mesiace predstavitelia ECB pravdepodobne využili na rekonvalescenciu pri mori. Pravdepodobne niektorí z nich navštívili aj krásne v minulosti pulzujúce, dnes výrazne menej navštevované pláže južného Španielska či Talianska, prípadne zablúdili na malý romantický grécky ostrov, ktorý je dnes možno až príliš romantický a pôsobí skôr strašidelne a opustene.

Spomínaný pobyt spolu s nešťastnou eskaláciou napätia na ukrajinsko-ruských hraniciach, ktorej dopad na psychiku bežných ruských spotrebiteľov zapôsobil ešte pred sankciami tak, že sa predaj áut v Rusku medziročne prepadol o 25 percent, prinútil Maria Dragiho tento rok absolvovať študijný pobyt, alebo tiež ekonomické sympózium organizovaný od roku 1982 kansaskou pobočkou FEDu v takzvanej "jackovej diere", ako Jackson Hole nazvali jej objavitelia. Paradoxne keby Mario Draghi tento pobyt, ktorý sprostredkováva nápady amerického FEDu minulý rok neodignoroval, a neposlal tma jastraba Nowotného z rakúskej ECB, možno sme mohli EU ušetriť jeden rok agónie.

Cestou pravdepodobne Mário Draghi navštívil pár obchodných centier, kde takmer všetko stálo v amerických dolároch menej ako bežne v eurách, či už ide o spotrebnú elektroniku alebo konfekciu. Určite videl množstvo reklamy v televízií na autá, letenky, či zájazdy do Mexika za ceny, ktoré v EU nie sú ani v eurách, možno v librách. Množstvo stavenísk dokonca či dokonca ,,HELP WANTED,, za oknom nejednej reštaurácie v USA, ho určite nemilo prekvapilo.

To všetko dosahujú USA aj vďaka až donedávna extrémne nereálnemu kurzu EURUSD na úrovniach okolo 1.4, ale aj bridlicovej revolúcií, ktorú neodmietli ako EU. Rast HDP o 4 percentá ročne spôsobuje, že ich dlh v pomere k HDP už klesá, aj keď nemajú vyrovnaný štátny rozpočet, stálu modlu fanúšikov ,,odborníkov,, z Nemecka či Rakúska. Napriek alebo vďaka? úsporným opatreniam EU visí nad priepasťou recesie, z ktorej sa zatočila hlava aj Máriovi Draghimu koncom tohto leta a tak nelenil a konečne minulý týždeň konal keďže koniec roka sa blíži a rast HDP opäť nikde.

Pokles EURUSD z 1.4 začiatkom júna na 1.3 v prvom septembrovom týždni dával tušiť, že trhy vedia viac ako bolo povedané pred letom a vojna na Ukrajine, či pravdepodobnosť eskalácie a riziko plynovej krízy tento krát bola silná káva aj pre manipulátorov a tak nechali klesať EURUSD spôsobom, ktorý držal aj pesimistov svojou agresívnosťou v úzadí.

ECB už pochopila, našťastie stačí nadpolovičná väčšina alebo dostala konečne zelenú povedať, že Euro musí v budúcnosti ďalej oslabovať, aby zvýšilo konkurencie schopnosť a oživilo rast exportu z EU, zvýšilo infláciu v Nemecku, znížilo defláciu v krajinách PIGS, vďaka rastu cien komodít, ktoré sa naďalej obchodujú v dolároch. V historickom kontexte kurz EURUSD za posledných 50 rokov, teda aspoň jeho teoretická hodnota dosahovala aj 0,85 v roku 2000 či 0,6688 v roku 1985, co v porovnaní z priemerom posledných 7 rokov sú výrazne nižšie úrovne. A tak v hre je opäť parita teda kurz 1:1 medzi eurom a americkým dolárom, o ktorom sa veľa hovorilo počas gréckej krízy, avšak odnieslo si ju vtedy zlato, rastom takmer k 2000 dolárom ako v očiach švajčiarskych bankárov stabilnejšia alternatíva ako americký dolár, či švajčiarsky frank, keď predávali eurá a nakupovali zlato a nemecké štátne dlhopisy, či pokladnične poukážky v nádeji, že raz budú denominované v znova v oživených markách.

Zdroj: Bloomberg

 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.