Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.12.2013, 10:51

Draghiho prejav nakopol euro

V štvrtkové obchodovanie bolo poznačené, aj napriek zverejneniu významných fundamentov , najmä prejavmi prezidenta ECB Maria Draghiho. Očakávané ponechanie úrokových sadzieb bolo obchodníkmi do trhu už započítané a zverejnenie tejto správy nebolo nasledované výraznými pohybmi kráľovského menového páru. Mierny pohyb bol nasledovaný po zverejnení predbežného HDP v USA a počiatočných žiadostí v nezamestnanosti. Pozitívne výsledky oboch údajov povzbudili záujem o USD, a ten na páre s EUR získal takmer +0.40 %. To bolo však rýchlo zmazané prejavmi prezidenta ECB o výhľadoch centrálnej banky na budúci rok, kde pre eurozónu predpokladajú rast HDP a pokles inflácie. Euro bolo skúpené späť a poľahky prekonalo hranicu 1,36 EURUSD. Hlavné benchmarky starého kontinentu uzavreli na týchto úrovniach: FTSE 100 -0.18 %, Euro Stoxx 50 -1.29 %, CAC 40 -1.17 %, DAX -0.61 %.

Ropa WTI v štvrtkovom obchodovaní vchádza do piateho dňa, v ktorom dokáže kontinuálne rásť. Za rastom sa neskrýva nič iné ako výrazný prepad v zásobách ropy v americkom Cushingu, ktoré v stredu podľa agentúry EIA klesli o -5.6 milióna barelov. Zlepšenie vo štvrtkových odhadoch HDP za 3Q a zníženie počiatočných žiadostí o nezamestnanosť povzbudili odhady analytikov v zvýšenie dopytu po rope zo strany jej najväčšieho spotrebiteľa, ktorým je USA.

Dobré správy z americkej ekonomiky veľmi nepomáha žltému kovu, ktorý sa súčasne považuje za bezpečný prístav. Zlato v dnešnom obchodovaní prehlbuje svoje tohtoročné straty v dôsledku obáv z utesňovania menovej politiky americkej centrálnej banky. Po prejavoch prezidenta atlantského Fedu, Lockharta, zlato ešte väčšmi prehĺbilo svoje štvrtkové straty. Lockhart potvrdil, že tapering je na stole, čo decembrovému zasadnutiu FOMC pridáva na dôležitosti. Dôvody, ktoré ich k tomu vedú sú jednoduché. Výsledky ekonomických dát za posledné obdobie vykazujú stále sa zlepšujúci stav. To je presne to, čo Fed pre začatie menového utesňovania potrebuje - dôkaz trvalého zlepšovania sa. S možným taperingom v hľadáčiku americké trhy skončili s týmito stratami: S&P 500 -0.43 %, Dow -0.43 %, NASDAQ -0.12 %.

 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.