Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.04.2013, 07:36

Akcie rastú (trhový komentár)

Európske akcie nadviazali na tie japonské a po najväčšom týždňovom prepade začali nový týždeň rastom.

Nový týždeň začal optimisticky. Svetoví lídri G20 sa na stretnutí zhodli, že nebudú oslabovať meny kvôli podpore exportu a zvyšovaniu konkurencieschopnosti. Zároveň nevyjadrili očakávanú kritiku voči Japonsku a jeho masívnemu kvantitatívnemu uvoľňovaniu v snahe poraziť defláciu. Investori povzbudení takouto situáciou nakupovali japonské akcie, index Nikkei 225 vyskočil o 1.9%. Na druhej strane, pokračovanie v monetárnej politike opäť uškodilo jenu a menový pár USDJPY s dosiahnutým denným high 99.9 sa opäť snažil atakovať psychologickú hranicu 100. Menový pár EURUSD zahájil deň poklesom, no po zverejnení údaja z trhu nehnuteľností začal dolár oslabovať a cross ukončil deň na úrovni 1.3058.

Pondelkový deň bol veľmi chudobný na makroekonomické správy. Jediným závažným údajom boli predaje existujúcich domov v USA za mesiac marec. Tie však nesplnili očakávania predaných 5.02 miliónov budov, ale predalo sa len 4.92 miliónov domov, čo je 0.6- percentný pokles voči 4.95 miliónov vo februári. Aj napriek tomuto zhoršeniu, analytici zostávajú optimistickí, keďže predaje domov medziročne stúpajú. Mierne zlepšenie nastalo v spotrebiteľskej dôvere v Eurozóne, kde respondenti hodnotili minulé a budúce ekonomické podmienky, zamestnanosť, infláciu či osobnú finančnú situáciu. Spotrebitelia zostávajú naďalej pesimistickí, keďže výsledná hodnota indexu zostala záporná, na úrovni -22 bodov. To je však najlepší výsledok prieskumu od júla 2012 a prekonal aj očakávaných -24. V Taliansku bol cez víkend znovuzvolený za prezidenta Giorgio Napolitano, ktorý je vnímaný ako dôveryhodná osoba a prináša nádej na zostavenie vlády. Európske akcie tak mohli nadviazať na tie japonské a po najväčšom týždňovom prepade začali nový týždeň rastom. Európske benchmarky uzavreli nasledovne: FTSE100 -0,1 %,DAX +0.2 %, CAC40 -0,1 %.

Americké akcie tiež zažili býčiu náladu. Dôvodom boli dobré zverejnené kvartálne výsledky. Zo 106 spoločností, ktoré v pondelok zverejňovali, 72% prekonalo očakávania. Hlavné americké trhy tak po minulotýždňovom poklese otvárajú nový týždeň v zelenom: S&P500 +0.42 %; DJIA +0.09% ; Nasdaq+0.84%

Katarína Čechová

analytička forexpro.sk

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.