Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.11.2013, 12:10

Indexy potiahla zvýšená spotreba

Najdôležitejšou správou zo stredajšieho obchodného dňa bolo akiste dosiahnutie nového historického maxima na indexe S&P 500 a na Dow Jones indexe, ktoré však už nijak zvlášť neprekvapujú. Trh totiž rastie s fundamentami, zlými či dobrými, ale aj bez nich. Včera neprišiel z USA žiadny významnejší makroúdaj, a tak trh ťahali tentokrát pozitívne výsledky niekoľkých maloobchodných spoločností. Napríklad spoločnosť Macy´s prekonala výrazne očakávania analytikov a jej akcie to ocenili rastom o pekných 9 %. Za dobrými výsledkami stojí väčšia ochota spotrebiteľov míňať svoje príjmy a rovnako tak predikcie tržieb v nasledujúcom období a okolo Vianoc. Najoptimistickejšie odhady hovoria o vysokonadpriemernom roku pre tento segment podnikania.

Americké akciové indexy tak uzavreli seansu v zelenom: Dow +0.45 %, S&P +0.81 %, Nasdaq +1.16 %.

Množstvo zamestnaných ľudí rastie a to sa prejavuje i v spotrebe domácností. Dobre čísla z trhu práce ale priniesli aj zaujímavé údaje ohľadom vládneho deficitu Spojených štátov. Ten sa totiž v porovnaní s októbrom minulého roka výrazne znížil. Výdavky presiahli príjmy „iba" o 91.6 mld. USD, kým v minulom roku to bolo o 120 mld. USD. Dôvodom sú vyššie príjmy, ktoré dosiahli úroveň 198.9 mld. USD a sú tak vyššie medziročne o takmer 8 %. Zanedbateľné nie sú ani výdavky, ktoré poklesli medziročne až o 14 mld. USD. Zdá sa teda, že shutdown na začiatku októbra bol aspoň na niečo dobrý..

Zaujímavo vyznela aukcia 10-ročných dlhopisov federálnej vlády. Napriek tomu, že dopyt prekonal ponuku až 2.7 násobne, najvyšší výnos dosiahol úroveň 2.75 %, kým v predošlej aukcii to bolo 2.66 %. Podstatne dôležitejšia bude ale štvrtková aukcia 30-ročných dlhopisov, ktoré sú určujúce pre výšku hypotekárnych úverov a ovplyvňujú tak americký trh s nehnuteľnosťami. V poslednom období sa aj kvôli zvýšeným výnosom zo štátnych cenných papierov nehnuteľnostiam až tak nedarí. V uplynulej aukcii dosiahol výnos 3.76 %, no aktuálny výnos je 3.84 %. Pri nižšom záujme sa tak môžeme dočkať hodnôt aj 3.90 %, čo by bol najvyšší výnos od júla 2011.

 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.