Jamie Dimon, výkonný riaditeľ banky J.P. Morgan, trhovou kapitalizáciou druhej najväčšej banky v USA kúpil 500-tisíc akcií svojej banky a minul na to vyše 26 miliónov dolárov, čo predstavuje približne jeho ročný plat. Malo by ísť o signál toho, že Dimon považuje akcie banky po 20-percentnom poklese od začiatku roka za podhodnotené.

Zároveň tých chcel zrejme dať najavo, že banke verí a je teda v dobrej kondícii. Akcie bánk v Európe aj v USA sa v ostatných dňoch dostali pod masívny predajný tlak pre obavy o budúcu ziskovosť vzhľadom k rizikám rastu globálnej ekonomiky, úverovú expozíciu voči ťažobných spoločnostiam, ktoré trpia nízkymi cenami komodít či pre obavy zo zavádzania negatívnych úrokových sadzieb, ktoré podkopávajú ziskovosť bánk.

Jüan by nemal devalvovať

Cez víkend bol zverejnený rozhovor s guvernérom čínskej centrálnej banky PBoC z ktorého vyplýva, že juan by nemala čakať výrazná devalvácia. Zároveň dnes ráno PBoC prekvapujúcu stanovila fixing juanu voči doláru k takmer percento nižšie (teda v prospech posilnenie juanu), čo výrazne zlepšilo náladu na akciových trhoch v Ázii, kde japonský akciový index Nikkei posilnil vyše sedem percent tesne pred koncom obchodovania.

Komoditné trhy

Zlato síce v piatok kleslo po štvrtkovom raste o päť percent, no má za sebou najlepší týždeň od  októbra 2011. Pozitívna nálada na finančných trhoch v závere týždňa znižovala dopyt po tomto bezpečnom prístave, ktoré sa pohybuje pre  dlhšie trvajúce neistoty ohľadne globálneho rastu na 12- mesačných maximách. Ropa v závere týždňa masívne rástla o vyše 12 percent, čo predstavuje najväčší jednodenný zisk od februára 2009.

Stoja za tým opätovné špekulácie, že krajiny OPECu by sa mohli čoskoro dohodnúť na obmedzení produkcie po slovách ministra energetiky Spojených arabských emirátov Mohammeda al-Mazroueia v tomto duchu. Odrazu cien pomohol aj fakt, že v pondelok bude americký trh zatvorený pre sviatok Dňa prezidentov a mnohí obchodníci tak vyberali pred predĺženým víkendom zisky z predošlých stávok na pokles. Navyše ostatný pokles na vyše 12-ročné minimá vo štvrtok sa javil ako prepálený.

Akciové trhy

Akciové trhy na oboch brehoch Atlantiku v závere týždňa masívne rástli, keď boli ťahané nahor akciami bankového a energetického sektora. Predošlí pokles cien bánk sa javil ako priveľký hoci banky môžu mať problémy pre úverovú expozíciu voči energetickým firmám ako aj pre zhoršenie ziskovosti pre zavádzanie negatívnych úrokových sadzieb. Pomohli im aj solídne kvartálne výsledky nemeckej Commerzbank, oznámenie Deutsche Bank, že spätne nakúpi vlastné dlhopisy za päť miliárd eur, čo obnovilo dôveru voči tejto ťažko skúšanej banke v ostatných dňoch.

Devízové trhy

Dolár rástol voči väčšine hlavných svetových mien vrátane eura. Prispela k tomu zlepšená nálada na trhoch, ktorá znížila obavy o robustnosti rastu americkej ekonomiky. K tomu prispelo aj zlepšenie lepších ako očakávaných januárových maloobchodných tržieb zo Spojených štátov ako aj slovník šéfa newyorského FEDu Billa Dudleyho, ktorý povedal, že americká ekonomika má stále dostatok rastového momenta. Trh to pochopil tak, že FED sa nechystá obrátiť kormidlo menovej politiky o 180 stupňov.

Dlhopisové trhy

Odraz na akciových trhoch a cien ropy viedol aj k poklesu cien bezpečne vnímaných štátnych dlhopisov USA či Nemecka, pri poklese rizikových prirážok ostatných krajín eurozóny, vrátane poklesu rizikových prirážok podnikových dlhopisov.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.