25.01.2016, 00:00

Bitcoin len pre šialencov? Davos ukázal opak (komentár)

Bitcoin len pre šialencov? Davos ukázal opak (komentár)

Virtuálne meny môžu byť mnohými považované za nejaké množstvo čísel, ktoré je niekde na internete a zaoberá sa nimi pár šialencov, ktorí ich považujú za čosi prelomové. Opak je pravdou a po približne 7 rokoch od vzniku prvej virtuálnej meny Bitcoinu sa o nich diskutuje, či už v súkromnej alebo verejnej sfére.

Naposledy sa tak stalo aj na Ekonomickom fóre v Davose. V rámci panelu „transformácie financií“ o nich diskutovala šéfka Medzinárodného menového fondu (MMF) Christine Lagarde. Diskutovala o nich hlavne v súvislosti s vydaným článkom, na ktorom pracovali predstavitelia MMF. V článku sa zaoberali vymedzením virtuálnych mien, úvahami či môžu slúžiť ako platobný prostriedok a podobne. Podstatné je však k akému záveru došiel MMF v rámci tohto 42-stranového článku.

Medzinárodný menový fond uznal, že virtuálne meny menia a budú meniť svetový finančný systém. A to hlavne formou rýchlejších a lacnejších transakcií, ako aj svojou transparentnosťou. Pričom všetky tieto vlastnosti sú založené na tzv. zdieľanej účtovnej knihe, ktorú neriadi centrálna autorita ale transakcie v nej sa potvrdzujú medzi užívateľmi navzájom.

Naopak na čo upozornila v negatívnom svetle pre kryptomeny, je možnosť použitia v rámci nelegálnej činnosti. Napríklad prania špinavých peňazí alebo dokonca financovania terorizmu. Avšak toto nemôžeme považovať za hrozbu. Dôvodom je to, že najpoužívanejšia mena Bitcoin má svoju trhovú kapitalizáciu tesne pod 6 miliardami dolárov. Jednoduchšie povedané práve v tomto čase obieha medzi užívateľmi skoro 6 miliárd dolárov, čo je málo na platby a financovanie terorizmu. Paradoxne aj samotný MMF spomína vo svojej správe, že celková trhová hodnota virtuálnych mien je okolo 7 miliárd, pričom amerických dolárov v obehu je 1,4 bilióna.

Rovnako poukázala na volatilitu kryptomien, čo napríklad v prípade Bitcoinu nie je tak celkom pravda. Volatilita Bitcoinu je síce vysoká napríklad oproti doláru, avšak v porovnaní s minulosťou je jeho volatilita nižšia. MMF poukázal aj na jeho používanie. Konkrétne, že obchodníci v konečnom dôsledku aj keď príjmu kryptomenu za predaj tovaru, napriek tomu to konvertujú do bežnej meny. To je síce pravdou, ale rovnako sa to v porovnaní s minulosťou mení a je už množstvo podnikov, kde sa používa prednostne alebo výhradne napríklad Bitcoin.

Ako čerešničku na koniec sme si ponechali ešte jeden záver z článku od MMF. Predstavitelia MMF poukazujú na to, že Bitcoin a jeho technológia Blockchain (spomínaná zdieľaná účtovná kniha) sa dajú v konečnom dôsledku oddeliť. Kde MMF poukázal na prípady kedy sa tak stalo na rôzne individuálne účely spoločností. Napríklad prípad burzy NASDAQ, ktorá používa túto technológiu na uchovávanie dát a údajov v rámci burzy. To je síce pravdou a je možné využiť technológiu a použiť ju na účely spoločnosti, pričom virtuálna mena (token) sa zmení na niečo iné. Keďže v rámci systému musíte v niečom zapisovať, účtovať. Na strane druhej je ťažké si predstaviť, že banky budú interne používať svoj druh Blockchainu a potom konvertovať určitý token do bežne používanej meny. Touto cestou sa nezachová pôvodná vízia Bictoinu. Keďže víziou bolo vytvoriť decentralizovanú menu, ktorej vlastnosti nebude ovplyvňovať žiadna inštitúcia. A veľa používateľov Bitcoinu mu práve preto dôveruje.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.