Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.04.2013, 16:00

Thatcherová by mala byť vzorom pre dlžníkov

Čo bolo prínosom politiky Margaret Thatcherovej? Analytici odpovedali pre Finweb.

Jiří Cihlář, Next Finance
Jiří Cihlář

Next Finance

Najväčší prínos pre svetovú ekonomiku mali postoje Thatcherovej v prípade nového usporiadania Európy v čase pádu Sovietskeho zväzu. Vo svojej domácej politike však bola zástankyňou monetarizmu a preslávila sa svojimi tvrdými postojmi, keď napríklad nechala sprivatizovať viacero štátnych podnikov. Nebola stúpenkyňou zvyšovania priamych daní, naopak problémy verejných financií riešila tlakom na zvyšovanie sadzieb daní nepriamych. V súčasnej vyzerajú rozhodovacej činnosti v rámci Európskej únie inak, než tomu bolo v Európe za vlády Thatcherovej. Na druhej strane, jej tvrdé postoje by mohli byť inšpiráciou v prípade riešenia kríz týkajúcich sa zadlžených štátov.

Vladimír Gešperík. Capital Markets
Vladimír Gešperík

Capital Markets

Reagan a Thatcherová prišli na konci strateného desaťročia 70-tych rokov a začiatkom 80. rokov, keď dezilúzia aobdobie vysokej inflácie a rastu cien ropy unavili ľudí. Zníženie daní, liberálna obroda spolu s poklesom inflácie, programom hviezdnych vojen v USA, rozvojom technológií spolu s pádom ZSSR zanechali hlboké dojmy z tejto doby a zmenili pohľad na liberálne hodnoty.

Ronald Ižip
Ronald Ižip

TRIM Broker

V povojnovej Európe sotva nájdeme politika, ktorý spravil pre svoju krajinu viac ako Thatcherová. Tá sa tvrdo postavila sociálne ladeným demagógom a svojou politikou vytiahla Britániu z dlhodobej recesie. A to aj napriek tomu, že jej opatrenia jej na začiatku vládnutia priniesli silný pokles popularity. Pokiaľ sa v Európe nezačnú objavovať podobne zodpovední politici, ešte dlho budeme prešľapovať na mieste.

Martin Vlachynský
Martin Vlachynský

INESS

Británia bola v čase jej nástupu nazývaná Chorý muž Európy a zaostával za ostatnými západnámi krajinami v mnohých ekonomických ohľadoch. Premiérka Thatcherová spustila rozsiahlu reformu pracovného práva, ktorá pomohla zlepšiť konkurencieschopnosť upadajúceho britského priemysleu a privatizáciu extrémne neefektívnych štátnych molochov. Na druhej strane, jej úloha býva niekedy preceňovaní, jej vláda nepriniesla výraznejšie zníženie daňového zaťaženia, ani razantnejšie zefektívnejšie štátnej byrokracie. Fungovanie trhu je univerzálne, tie z jej lepších rozhodnutí by sa dali aplikovať vo všetkých ekonomikách v Európe.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.