29.10.2014, 00:00

Z miliónov na nulu? James Altucher to dokázal. Dvadsaťkrát

Z miliónov na nulu? James Altucher to dokázal. Dvadsaťkrát

„Ahojte. Volám sa James Altucher. Som podnikateľ a spisovateľ. Založil som 20 firiem, od hedžových fondov až po internetové zoznamky. 17 z nich zlyhalo, ostatné som predal za milióny. Tie som oplieskal na drahé hračky, výlety a zlé nápady. Videl som svoj účet, ako sa na ňom striedali sumy od 15tich miliónov na nulu a potom zase na 143 miliónov počas niekoľkých mesiacov. Prišiel som o dom, priateľov a o rozum. Pokúsil som sa o samovraždu. A BusinessWeek ma nazval Trpiteľom Wall Street.“

Takto sa používateľom fóra Reddit predstavil James Altucher, autor niekoľkých motivačných kníh, kde vysvetlil, ako prišiel k peniazom a potom ich minul. A zase. A zase.

Bez rodiny, bez peňazí

Začal ako tvorca webových stránok ešte v čase, kedy pracoval pre televíziu HBO. Boli 90.te roky a jemu sa darilo. Jeho klientami boli giganty ako Miramax, Time Warner, HBO, Sony, či Disney. Zapáčilo sa mu však programovanie v jazyku HTML, tak firmu predal za 15 miliónov dolárov. Altucher však nevedel, čo s nimi. Tak si vzal hypotéku na obrovský dom a zvyšok „investoval“ do startupov (ktoré vtedy ešte nevedeli, že sa volajú startupy). Milión sem, milión tam a Altucher sa aj so ženou a dvomi deťmi ocitol na mizine ani nevedel ako.

„Najväčšia chyba, akú som kedy urobil bola, že som si kúpil ten prekliaty dom a že som za jedno leto minul milión každý týždeň na investície do startupov a akcií až pokým som nebol na dne. Žobral som o peniaze rodičov, ale tí odmietli s tým, že už predsa nechodím na univerzitu, mám si zarábať sám. Do bankomatu som chodil so strachom, že sa na mňa bude pozerať jedna veľká nula. Nakoniec som prišiel aj o ten dom, o rodinu, priateľov, 15 kíl a aj o otca, s ktorým som od onoho žobrania neprehovoril a on zomrel,“ zveril sa Altucher vo svojom blogu. Práve táto stránka, na ktorej si vylieval srdiečko ho vraj postavila opäť na nohy a dnes sa na nej rád podelí o svoje skúsenosti s každým.

Učiť sa padnúť a vstať

Proces so zarábaním a míňaním peňazí sa zopakoval celkovo trikrát. Väčšinu peňazí, ktoré zarobil predajom svojich firiem, použil na vybudovanie nových spoločností, ktoré síce mali miliónový potenciál, no zakrátko skrachovali. Podľa jeho slov ich bolo až 17. Jednou z najhorších skúseností bolo to, že keď mal 10 miliónov, túžil iba po tom, aby mal 100 miliónov. „Chcel som ich len tak. Tie peniaze som chcel použiť na reklamu počas Super Bowlu, v ktorej by som nerobil nič, iba kráčal. Myslel som si, že čím viac peňazí budem mať, tým ma budú mať ľudia radšej. Nebola to pravda,“ píše Altucher.

Ako ale dodáva, jeho najväčším úspechom bolo, že sa zo svojich chýb poučil. „Nakoniec som prišiel na to, čo mi pomohlo vyhrabať sa z bahna opäť na výslnie. Moja filozofia je udržiavať sa mentálne a fyzicky fit. A rád sa o to podelím. Bol som na dne, na sieti Craigslist som si robil reklamu, túžiac po obyčajnom ľudskom kontakte v čase, kedy som mal pocit, že je celý svet proti mne. Mojim najväčším úspechom bolo, že som sa nezabil, ale že som z toho dna vstal,“ dodáva.

Altucher sa dnes živí najmä predajom kníh o jeho živote a kľukatej ceste za úspechom. S používateľmi fóra sa rozlúčil radou. „Mali by sme sa všetci naučiť zlyhávať. Deti v škole odmeňujeme iba za to, že dostávajú dobré známky. To je otrasné. Deti musia vedieť, aké to je, dostať zlú známku, čo to znamená a ako sa z toho poučiť.“

 

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.