Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.04.2015, 09:42

Šialený plán s Eurom ohrozujú Briti (komentár dňa)

Od roku 2002 sa menový pár EURUSD prakticky nepretržite obchodoval nad svojim 40 ročným priemerným kurzom 1,2. A to aj  napriek tomu, že ekonomicky, najmä čo s týka tvorby pracovných miest, ale i rastu HDP, eurozóna v priemere bola na tom o čosi horšie ako USA. Kurz bol výsledkom rôznych menových politík zo strán centrálnych bánk FEDu či ECB v minulých rokoch, aj keď mandát majú takmer identický.

Dvanásť rokov čakala eurozóna na to, kým ECB pristúpi k politike, ktorá bude oproti politike FEDu viac uvoľnená. Až v júni minulého roka nastala zmena, dlho očakávaná zmena.

Kurz menového páru sa zosypal z 1.3993 z 8.mája 2014 na 1.0458 v 16.marca 2015. Dynamika poklesu naznačuje, že cieľ pre tento pokles je oveľa nižšie ako parita. To potvrdili aj predpovede zo začiatku roka zo strany menových stratégov Deutsche Bank či Goldman Sachs, ktoré predpovedali kurz pre záver tohto roka alebo začiatok budúceho 0.85 dolára za euro.

Zdroj: Blomberg

Bohužiaľ v posledných týždňoch sa v USA reportované makroekonomické dáta zhoršili a naopak tie z EÚ jemne zlepšili. Oveľa zložitejšie sa dnes vyvíja aj situácia pred voľbami vo Veľkej Británii, kde konzervatívci v prípade víťazstva hrozili vypísaním referenda o vystúpení Veľkej Británie z Európskej Únie. Na základe posledných prieskumov tento posledný kamienok plánu, ktorý ma poslať Euro k 0.85 chýba pretože konzervatívci, aby mohli opäť získať väčšinu, potrebujú aktuálne 37 poslancov.

Týchto 37 poslancov je presne to, čo dnes delí menový pár EURUSD od hranice 0.85. Komplikovaná situácia okolo Grécka má, samozrejme, potenciál poslať menový pár pod paritu. Avšak zatlačiť pod 0.9 už pravdepodobne nie, keďže dnes zaujíma Nemecko ako lídra EÚ skôr úrodných 603 628 km² s 45 miliónmi Ukrajincov bažiacich po západnej kultúre, ako 11,3 milióna Grékov ktorí roztrúsení na viac ako 2000 ostrovoch už unavili svojimi požiadavkami väčšinu aj proeurópskych politikov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.