Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.05.2015, 00:00

Grécko je v predsmrtnej agónii, ďalšiu splátku prežiť nemusí (komentár dňa)

Grécko - nekonečný príbeh európskeho dlhového martýria - Grécko len tesne uniklo bankrotu štátnej kasy, keď zaplatilo 750 miliónov eur Medzinárodnému menovému fondu dvanásteho mája s využitím rezerv práve v MMF. Je teda všetkým nad slnko jasné, že Grécko je na suchu. Premiér Alexis Tsipras dnes oznámil, že vláda je schopná zaplatiť platy a dôchodky, ktoré majú byť vyplatené v máji.

Ale potrebuje dohodu s veriteľmi do konca toho mesiaca (teda do 12 dní) kvôli rastúcim obavám, že Grécko stojí na hrane hlbokej priepasti menom "bankrot" a jediné čoho sa v súčasnosti drží je lano menom "dohoda s veriteľmi".
Bez dohody sú Atény odrezané od dlhového financovania a doslova bez fyzickej prítomnosti peňazí. Už pri minulej splátke vyžmýkali rezervy uložené v Menovom fonde a tak je veľká šanca, že ďalšiu platbu Atény neprežijú.

Stále je tu viera v to, že Atény budú schopné sa dohodnúť s veriteľmi z radov MMF a Európskej únie. Prvá príležitosť je európsky summit v lotyšskej Rige a ďalšia je krízové ​​stretnutie ministrov eurozóny pred koncom mája.

Predstavitelia Grécka už rovno odmietli variant, kedy by mohli zaviesť daň z bankových depozitov a zvýšiť tak objem peňazí s ktorými môžu disponovať a znovu tvrdohlavo odmietajú podpísať podmienky tretieho záchranného balíčka. Tiež odmietajú plán na zvýšenie veku odchodu do dôchodku.

Ďalšia platba MMF, ktorá príde na konci mája je kľúčová. Premiér Tsipras vraj v liste zoznámil Christine Lagarde s varovaním, že Grécko ďalšie splátky počnúc 5. júnom, ktoré budú splatné počas 14 dní nedokáže splatiť. Ich hodnota je okolo 1,5 miliardy eur. Zdá sa, že dni gréckeho odmietania sú na konci.

Aktuálne sa začína pomaly šuškať, že sa predstavitelia Grécka obávajú masového vyberanie vkladov z gréckych bánk. Grécki bankári už začali hovoriť o tom, že výrazne rastie počet výberov deposit najmä v posledných týždňoch.Tiež reakcia na akciovom trhu v Aténach na seba nenechala dlho čakať. Nie je zatiaľ nijako dramatická. Index ASE zažíva jazdu, posilňuje cez 1,1 percenta, keď odpisoval aj dve percenta.

Ani na dlhopisovom trhu nepanuje v prípade Grécka bezvetrie. Výnos desaťročného štátneho dlhopisu rastie na 11,505 percent z denného minima tesne z rána okolo 10,4 percenta.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.