Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.03.2015, 09:26

Mario Draghi: Ježiško či Valentín? (komentár dňa)

Dnes sa spúšťa dlho očakávané nakupovanie dlhopisov členských krajín eurozóny ECB.


Mario Draghi minulý týždeň po rokoch čakania, konečne ohlásil to, čo sľúbil investorom ešte v júli v roku 2012. Naposledy som o sľube, ale aj varovaní investorom písal aj tu.

Dnes tak začína Európska centrálna banka nakupovať dlhopisy členských krajín eurozóny v objeme 60 miliárd mesačne. Program by mal trvať minimálne 16 mesiacov a ECB by tak mala nakúpiť dlhopisy v hodnote okolo 1000 miliárd eur. Program nakupovania by mal tak skončiť v septembri 2016, teda jeden mesiac pred americkými prezidentskými voľbami, čo je samozrejme "náhoda".

Povestnou čerešničkou na torte pre investorov, ale aj špekulantov, ktorí správne v roku 2012 pochopili vyjadrenia Maria Draghiho a agresívne skupovali štátne dlhopisy za ceny o 40 či 50 nižšie ako dnes teda s v výnosom investície k dnešnému dňu aj cez 100 percent za 3 roky je oznámenie, že ECB bude nakupovať dlhopisy na trhoch aj s mínusovým výnosom do splatnosti v súlade so súčasnou depozitnou sadzbou -0.2 percenta. A to už je naozaj výnimočný vianočný, či Valentínsky darček pre tak neposlušných špekulantov, či investorov, ktorí mnohí z nich pred tým podporovali Grécko pred rokom 2012 a prerobili na tom okolo 200 miliárd eur.

Aktuálne všetky dlhopisy nemeckej vlády so splatnosťou kratšou ako 7 rokov majú výnos menší ako nula, teda investori akceptujú pri požičiavaní nemeckej vláde, že im vráti neskôr menej. Zo situácie, keď sa investori ešte pred dvoma rokmi báli, že vlády v celej Európe nebudú schopné kvôli rastúcim výnosom financovať dlh udržateľne sme tak dostali k obavám, že ECB jednoducho neskôr tento rok nebude mať ponuku dostatočného množstva štátnych dlhopisov krajín Eurozóny.

Pozitívny dopad tejto situácie doľahá dnes aj na dlhopisy bánk Deutsche Bank či ING, ktoré vďaka svojmu ratingu AAA od Moodys dnes pre investorov predstavujú alternatívu, ktorá je nimi podobne odmeňovaná pri najkratších splatnostiach akceptovanými negatívnymi výnosmi.

Poslednou ,,nezodpovedanou,, tak zostáva otázka, prečo nemohla ECB začať nakupovať dlhopisy už v roku 2012 a ušetriť tak 300 miliárd eur, ktoré si dnes investori budú pri predaji pýtať na viac s porovnaní s rokom 2012. Pretože posledné tri roky strávili najmä páni z nemeckej a rakúskej centrálnej banky obavami nad hyperinfláciou, ktorá podľa nich z kvantitatívneho uvoľňovania hrozila, je logická avšak pravdepodobne nie správna odpoveď ak keď to tak na prvý pohľad mohlo posledné tri roky vyzerať.

Mimochodom ak tento týždeň nepríde na menovom páre EURUSD k zmene trendu, klesáme ako kameň tak kam euro patrí, a aktuálne testujeme cieľ pre tento rok hladinu 1.08, ktorý mali iba tie najodvážnejšie banky pre koniec roka, potom Európu ohrozuje niečo, o čom dnes ešte pravdepodobne ako reálnu ekonomický či geopolitickú hrozbu nepociťujeme.


Zdroj: Bloomberg

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.