Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.12.2013, 12:19

Zaujímavé pohyby v Európe, porazeným dňa je zlato

Deň po veľkej udalosti sa zvykne skôr hodnotiť a extrémne výkyvy na trhoch nie je badať. Tentokrát to však bolo trošku inak a akiste s výnimkou amerických akciových trhov sa niečo dialo takmer všade.

Všetko odštartovalo potvrdenie správ z Bruselu, že európske banky by mali vytvoriť akýsi rezolučný fond, ktorý bude slúžiť na ich záchranu v prípade potreby. Nebudú tak ohrozené rozpočty jednotlivých krajín ako tomu bolo doteraz, a to naštartovalo silný rast na európskych parketoch.  Rally dopomohol aj výsledok bežného účtu platobnej bilancie eurozóny, ktorý sa dostal nad 20 mld. EUR po 6 mesiacoch a predovšetkým konečne prekonal očakávania analytikov. Európske benchmarky tak končia seansu nasledovne: DAX +1.68 %, CAC +1.64 %, FTSE +1.43 %.

S príchodom amerických obchodníkov však akcie stratili „drive", a v nudnom duchu sa niesol zvyšok obchodného dňa. Indexy sa držali nad dôležitými hranicami, no výraznejší posun smerom nahor nenastal. A to aj napriek tomu, že žiadosti o dávku v nezamestnanosti sklamali s výsledkom 379 tis., predaje existujúcich domov dosiahli iba 4.9 mil. a index výroby z filadelfského FED-u vyšiel iba na úrovni 7 bodov vs. 10.3 bodu konsenzus. Akiste nadišiel čas, kedy ani zlé dáta nebudú pre akcie bullish a indexy budú ťahané nahor silou reálnej ekonomiky. Vo štvrtok sme videli zmiešaný close: Dow +0.07 % (all-time high), S&P -0.06 %, Nasdaq -0.29 %.

Sledovaný bol aj dlhopisový trh, ktorý mal podľa mnohých analytikov utrpieť straty po včerajšom FOMC. Opak bol ale pravdou, americká aukcia 7-ročných dlhopisov dopadla nad očakávania, keď výnos klesol z 2.57 na 2.45 % a dopyt prevýšil ponuku viac ako dvojnásobne, a výnos 10-ročákov vzrástol o zanedbateľné 3 bps. Je to znakom návratu tradičných dlhopisových investorov, ktorí vycítili otvorený priestor vyprataný FED-om?

Komentár zakončíme pohľadom na komodity, ktoré sa nevyhli výrazným pohybom. Darilo sa rope, plynu, či cukru, medzi porazenými nájdeme kávu, no najmä drahé kovy. Najhoršie spomedzi tria zlato, striebro, platina vyšiel najhoršie žltý kov, hoci výškou straty ho prekonalo striebro. Problémom pre zlato je neudržanie kľúčového supportu 1200 USD, čím sa jasne potvrdila dominancia medvedích traderov.

 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.