Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.01.2014, 17:17

Ďalšie výpredaje pred zasadnutím Fedu

Negatívna nálada je späť. Akcie a rizikové aktíva sa opäť dostali pod tlak. Opäť sa potvrdzuje, že jedným z hlavných determinantov nálady na trhoch je politika americkej centrálnej banky FED, od ktorej sa očakáva, že na dnešnom zasadnutí (20:00) zníži kvantitatívne uvoľňovanie o ďalších 10 mld. dolárov, čo bude pre rizikové aktíva znamenať nižšiu podporu. O 16:00 stráca paneurópsky index EuroStoxx50 1,5 % a širší americký index S&P 500 0,7 %. A to sa akcie v Európe krátko po otvorení trhov obchodovali so ziskom okolo 1 %.

Dolár pokračuje ako na hojdačke, EURUSD klesol k úrovni 1,36, od ktorej sa následne odrazil prudko nahor a o 16:00 sa obchoduje na úrovni 1,3662. Mimoriadne negatívne reaguje USDJPY, ktorý je odrazom nálady na trhoch, ten sa opäť priblížil k supportu na úrovni 102. O 16:00 sa obchoduje na úrovni 102,17. Pod veľkým tlakom sú meny rozvíjajúcich sa trhov, turecká líra už vymazala zisky, ktoré nadobudla po nečakanom zvýšení jednodňovej sadzby o 4,25 percentuálneho bodu.

Vývoj EURUSD (H1)


Vzhľadom na dnešnú negatívnu náladu v prípade naplnenia očakávaní ohľadom zníženia uvoľňovania o 10 mld. vidíme na rizikových aktívach skôr priestor pre obmedzenú reakciu. Pokiaľ to ale bude len o 5 mld. alebo vôbec, tak by reakcia mohla byť ďaleko silnejšia - pozitívna pre rizikové aktíva. Úplne sa to vzhľadom na slabšie dáta z USA a súčasnú volatilitu na trhoch vylúčiť nedá. Pri dolári je vzhľadom na jeho rozkývaňosť reakciu ťažké odhadovať.  

Netreba zabúdať ani na sprievodný komentár FEDu k zasadnutiu. Vidíme určitú možnosť, že FED sa bude snažiť vykrútiť zo 6,5-percentného cieľa pre mieru nezamestnanosti, nakoľko tá sa prepadla už na úroveň 7 %. Vo veľkej miere je to ale dielom odchodu ľudí z pracovnej sily a nie silným prírastkom pracovných miest. V takom prípade by mohla byť reakcia trhov aj pri znížení uvoľňovania o 10 mld. dolárov pozitívna.

Dnes vo večerných hodinách bude volatilný aj novozélandský dolár, keďže bude zasadať novozélandská centrálna banka. Niektorí obchodníci totiž očakávajú, že by úrokové sadzby mohli ísť nahor už dnes, čo by bolo pre neho mimoriadne pozitívne. My sa skôr prikláňame k tomu, že si novozélandská centrálna banka aj vzhľadom na nie príliš presvedčivé dáta z USA a výpredaje na trhoch z konca minulého týždňa ešte so zvyšovaním sadzieb počká, a tak z nášho pohľadu bude reakciu určovať sprievodný komentár. Je ale potrebné povedať, že táto reakcia sa môže kryť s reakciou na zasadnutie FEDu.

Zajtrajšok bude taktiež rušný. Z USA dorazí prvý odhad HDP za štvrtý kvartál (14:30; oč. +3,3 % anualizovane) a najväčšia svetová ekonomika ponúkne aj decembrovú zmenu uzatvorených zmlúv na predaj domu (16:00; oč. -0,1 % m/m) a nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti (14:30; oč. 331 tis.). Z eurozóny dorazí januárová zmena nemeckej zamestnanosti (9:55; oč. -5 tis.) a prvý odhad španielskeho HDP za štvrtý kvartál (9:00; oč. +0,3 %).  Na korporátnej úrovni sa dnes po zatvorení amerických trhov budú sledovať kvartálne výsledky hospodárenia Facebooku a zajtra pred ich otvorením výsledky UPS.

Autor: Kamil Boros, analytik spoločnosti X-Trade Brokers

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.