Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.03.2013, 07:59

Európa je negatívne naladená (komentár)

Piatok bol v znamení prevažne negatívnych makroekonomických dát.

 Ešte v noci sme sa dozvedeli o slabších výsledkoch indexu nákupných manažérov z Číny, keď analytici odhadovali rast na úroveň 50.5, pričom výsledok bol na úrovni len 50.1 bodov . To je len tesne nad hodnotou 50 bodov, ktorá indikuje, že aktivita manažérov rastie. Dočkali sme sa teda najhoršieho údaju za posledných päť mesiacov, čo môže predznačovať zhoršujúcu sa situáciu vo svetom hospodárstve.

Fundamenty z Európy neboli o nič lepšie, keďže nezamestnanosť v eurozóne sa vyšplhala na úroveň 11.9 %, čo je najvyššia úroveň od roku 1995, keď sa začali zbierať údaje. V Taliansku sa pokúsi víťaz volieb Bersani o zostavenie menšinovej vlády, keď odmietol koalíciu s Berlusconim. Táto krajina potrebuje čím skôr stabilnú vládu, ktorá sa dokáže popasovať aj s nezamestnanosťou, ktorá dosahuje svoje 21-ročné maximá.

Index nákupných manažérov vo Veľkej Británii klesol pod úroveň 50 bodov, na hodnotu 47.9 bodov, odhad bol na úrovni 51 bodov. Je to veľmi zlý signál pre britskú ekonomiku, ktorá pravdepodobne bude potrebovať ďalšie tlačenie peňazí, na to aby sa aspoň trocha vzchopila. Na tento údaj zareagoval menový pár GBPUSD prudkým pádom o vyše 1.15 % a dokonca sa pozrel aj pod úroveň 1.50, kde bol naposledy v júli 2010. Na tieto údaje reagovali európske benchmarky nasledovne: FTSE 100 +0.28 %, CAC 40 -0.62 %, DAX -0.43 %, IBEX 35 -0.60 %.

Euro oslabilo voči doláru o 0.23 % a v priebehu dňa dokázalo skĺznuť pod úroveň 1.30. no na konci obchodného dňa bolo na hodnote 1.3025 EURUSD.

V USA vstúpili do platnosti prvým marcovým dňom automatické výdavkové škrty, ktoré môžu len v tomto roku dosiahnuť hodnotu 85 mld. USD, čo podľa IMF spôsobí prepad ekonomiky o 0.5 % HDP. Index nákupných manažérov vo výrobe podľa agentúry ISM vzrástol na hodnotu 54.2 bodov, pričom sa predpokladal rast len na úroveň 52.7 bodov. To naznačuje aspoň isté pozitíva pre americkú ekonomiku. Americké akciové indexy uzatvárajú v piatok nasledovne: DJIA +0.27 %, NASDAQ +0.29%, SPX +0.24 %.

František Bizovský

analytik forexpro.sk

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.