Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook

Stredajšie obchodovanie bolo poznačené predovšetkým špekuláciami. Tie sa krútili okolo ECB a toho, či Mario Draghi oznámi na tlačovej konferencii nejakú zmenu v monetárnej politike. Všeobecne sa očakáva, že ECB pristúpi k zníženiu základnej úrokovej sadzby na 0.10 % a zároveň k zníženiu depozitnej sadzby do negatívneho teritória. Táto zmena by mala mať na trhy pozitívny dopad, veď do ekonomiky by sa mohlo dostať podstatne viac a najmä lacnejších peňazí.

Tieto očakávania sa premietli do neutrálneho obchodovania na európskych parketoch, keďže hlavné indexy zavreli v blízkosti nuly. Výraznejším pohybom nepomohli ani dôležité makroekonomické ukazovatele. Výsledky totiž do bodky splnili očakávania analytikov, HDP sa medziročne drží na úrovni 0.9 % a na kvartálnej báze sme dosiahli 0.2 % rast.

Výrazných pohybov sme sa nedočkali ani na menovom páre EURUSD, ktorý čaká na ECB tesne pod úrovňou 1.36. Ak zajtra Draghi urobí to, čo očakáva trh, taktiež by to výraznejšie nemuselo vplývať na eurodolár, keďže zníženie sadzieb je už v cene započítané. Akýkoľvek navyše komentár však môže rozprúdiť pohyby v rozsahu jednej či dvoch figúr.

Americký trh sa taktiež pozerá na ECB, no v stredu mal svoje vyhlásenie aj tamojší FED. Ten totiž komentoval májový vývoj v americkej ekonomike. Rast je zatiaľ slušný a dobré známky vykazuje aj americký pracovný trh. Tvorba pracovných miest v máji však akiste nebola taká veľká, ako aprílový údaj, keďže podľa agentúry ADP vzniklo v USA mimo agrárny sektor „iba" 179 tis. pracovných miest. Oproti aprílovým 215 tis. je to relatívne sklamanie, no indexy aj tento údaj vzali pozitívne a S&P 500 zaznamenal ďalšie historické maximum, konkrétne 1928 bodov. Dow Jones zostal len tesne pod svojím maximom na úrovni 16756 bodov.

ECB drží v napätí aj dlhopisový trh, na ktorom v stredu napriek všetkému rástli výnosy. Jedine slovenské a ruské dlhopisy znížili svoj výnos, a to o 3.8, resp. 1.0 bps. Americké 10-ročné sú aktuálne na 2.60 % a nemecké bundy na 1.43 %.

 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.