Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.12.2013, 09:26

Komentár: Pomaličky môžeme otvárať šampanské

sampanske_chlap_oblek_s.jpg
Zdroj: sxc.hu
Predposledný obchodný deň tohto, pre akcie mimoriadne úspešného roka, sa niesol v pokojnej atmosfére. Nezaznamenali sme žiadne veľké pohyby. Veľká väčšina európskych benchmarkov zastavila sériu rastových seáns z posledných dní a mierne korigovala smerom nadol. Tí, ktorí sú na trhu ešte stále prítomní zrejme vyberali časť ziskov, po fenomenálnom raste na nové maximá a celkovo po veľmi úspešnom roku 2013, alebo reagovali na piatkové slová Weidmana, že ECB by na udržanie nízkych úrokových sadzieb nemala používať ako ospravedlnenie uvoľnenej menovej politiky. Tak, ako sa dalo čakať, volume bolo v pondelok opäť veľmi nízke, pretože takmer všetci investori majú svoje knihy pre tento rok už pozatvárané. Index strachu VIX sa posunul na 13.54 bodu, čo je oproti piatku o viac ako 8 % vyššie.

Pomaličky sa blíži čas bilancovania. 9552.16 bodov. To je hranica na ktorej sa zastavilo obchodovanie nemeckého indexu DAX v tomto roku, nakoľko v utorok už bude nemecká burza zatvorená. Index sa za rok 2013 zhodnotil o úctyhodných 25.48 % a vidíme, že rok bol pre rizikové aktíva naozaj úspešný, obzvlášť pre akcie. DAXu určite pomohla aj ECB, ktorá nielenže znížila sadzby na rekordné minimá, ale sa tiež zaviazala držať ich takto nízko po dlhšiu dobu. Pre úplnosť, ostatné európske trhy skončili nasledovne: FTSE 100 -0.29 %, CAC 40 -0.05 %, FTSE MIB +0.06 %, IBEX 35 +0.02 %.

Americké akcie otvorili rekreačne ladenú seansu zmiešane, a tak ju aj uzatvorili. SPX -0.02 %, NASDAQ -0.06 %, DJIA +0.16 %. Jediným fundamentom, o ktorý sme sa mohli oprieť, boli ešte nerealizované predaje domov. Tie v novembri stúpli len o +0.2 %, aj keď trh čakal +1 % a medziročne sa dokonca prepadli o -4 % (konsenzus +0.1 %). Trh bol napriek tomu už veľmi ospalý, neudialo sa nič dramatické a na Wall Street sa už zrejme otváralo nejaké to pred-novoročné šampanské, s prianím aspoň tak úspešného roka, ako bol ten ešte stále aktuálny. Uvidíme, no na základe priemerného odhadu sa očakáva na indexe S&P 500 na konci roka 2014 úroveň 1950 bodov.

Eurodolár sa opäť pozrel nad level 1.38, po sklamaní z amerického trhu s bývaním a zlato sa prepadlo pod 1200 dolárov za uncu, čože -1.4 % a svoj support našlo na úrovni 1195 dolárov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.