Konšpiračné teórie, ktoré po celom svete obviňujú centrálne banky z operácii v prospech svojich ,,utajených,, majiteľov ktorí majú na nich bohatnúť stretávame bežne. Americká centrálna banka FED je ,,odborníkmi,, podozrievaná, že generuje zisk pre svojich utajených majiteľov. V skutočnosti banka takmer všetok generovaný zisk odvádza ministerstvu financií USA.

V posledných rokoch vďaka nárastu bilancie americkej centrálnej banky a jej investíciám dosahuje každoročný zisk z operácií FEDu niekoľko desiatok miliárd dolárov, ktoré slúžia paradoxne na znižovanie schodku a tým aj tlakom na zvyšovanie výnosu amerických vládnych dlhopisov. Ben Bernanke znížil cez QE operácie tiež zisk z držby dlhopisov vlastnených zahraničnými centrálnymi bankami a offshorovými účtami z Karibiku.

To že, keď dvaja robia to isté nemusí znamenať to isté sa veľa z nás aj v bežnom živote presvedčilo niekoľko krát. A tak sa švajčiarskej centrálnej banke ktorá je paradoxne súkromnou bankou, ktorej akcie si môže kúpiť ktorýkoľvek investor, podaril paradoxne opak. Pritom zisk z operácií tejto spoločnosti nie je ziskom švajčiarskej federálnej vlády, ale jej akcionárov. O aktivitách manažmentu vypovedá vývoj ceny akcií tejto banky za posledných 15 rokov na švajčiarskej burze.

 
Zdroj: http://www.six-swiss-exchange.com

V skutočnosti je manažment banky bábka rozhodnutí verejnosti. Švajčiarsko totiž referendom neriadi iba bežné veci ale aj túto banku. V reakcii na krízový vývoj keď väčšina investorov sťahovala po roku 2008 svoje investície zo sveta jedným z bezpečný prístav sa stal aj švajčiarsky frank. Posilnenie o viac ako 30% a prinútilo ŠNB k intervencii. Aby boli švajčiarski exportéri aspoň trocha chránení zvolená bola hranica kurzu 1.2 CHFEUR. To dosiahla banka najmä intervenciami v neprospech franku a predajom franku nahromadila celkovú bilanciu k novembru 2013 495 miliárd frankov. Z toho 37,8 miliárd bola trhová hodnota zlata teda okolo 7.6 percenta. Ešte v novembri roku 2012 predstavovala hodnota zlata na účtoch banky 53.8 miliardy. Za rok 2013 tak banka na zlate utrpela stratu viac ako 15 miliárd švajčiarskych frankov, ktoré kompenzovala čiastočne ziskami z iných operácií.

Ak si niekto myslí, že si z toho bankári zobrali ponaučenie sa mýli. Na rok 2014 sa totiž 8 miliónov rodákov z pod Matterhornu chystá prostredníctvom referenda prikázať súkromnej banke nákup zlata tak aby až 20 percent aktív predstavovala investícia v zlate. A tak sa prípadné nákupy  alebo predaje zlata v budúcnosti zviažu aj s veľkosťou bilancie švajčiarskej centrálnej banky. V prípade úspechu referenda si nájde zlato kupcov v objeme viac ako 50 miliárd švajčiarskych frankov, pričom objem v prípade ďalších intervencií môže dokonca výrazne rásť. Naopak prípadne odklon investorov od švajčiarskeho franku a následne predaje aktív zo strany ŠNB by automaticky spôsobil výpredaje aj na zlate, teda aj zvýšil volatilitu ceny zlata, ktorá neskôr voličov bude určite mrzieť.

K aktuálnej situácii na akciových trhov by som rád dodal, že podľa predpokladov bude rok 2014 oveľa volatilnejší v porovnaní s rokom 2013 a príchod novej šéfky FEDu trhy patrične oslávia. Oslavy však bývajú na burze cynické a svoje menovanie a týždne okolo neho si dobre vďaka volatilite na jeseň roka 1987 ale aj v úvode 2006 pamätá Alan Greenspan ale aj Ben Bernake.

 

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.