Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.05.2014, 18:05

Centrálna banka udelila libre nový impulz

Dnes na devízových trhoch úradovala britská centrálna banka Bank of England. V protokole z jej posledného zasadnutia sa objavilo, že pokiaľ má byť zvyšovanie úrokových sadzieb v krajine postupné, tak s ním bude potrebné začať skôr. Očakávania prvého zvyšovania úrokových sadzieb v Británii sa tak posunuli na skoršie obdobie, v súčasnosti sa pohybujú niekde na prvom kvartáli 2014, čo katapultovalo nahor libru. O 16:15 sa GBPUSD obchoduje na úrovni 1,6880 a opäť sa blíži k úrovni 1,7, od ktorej sa začiatkom mesiaca odrazil. EURGBP dnes klesol na nové jeden a pol ročné minimum, o 16:15 sa obchoduje na úrovni 0,8093.

K rastu libry okrem toho prispeli aj maloobchodné tržby, ktoré v apríli rástli medzimesačne o 1,3 % (oč. +0,4 %), čo je len ďalším číslom naznačujúcim silné oživenie britskej ekonomiky a približovania sa k vyšším sadzbám. Medziročne dokonca rástli o 6,9 %, čo je najviac od roku 2004. Dnešný protokol zo zasadnutia Bank of England môže byť game-changerom a z nášho pohľadu sa otvoril libre priestor k ďalšiemu rastu. A to aj napriek tomu, že libra je v už v súčasnosti vysoko.

Vývoj GBPUSD (D1)

Mimoriadne volatilný je dnes japonský jen. Prispela k tomu centrálna banka Bank of Japan, ktorá nechala svoju politiku nezmenenú. Aj napriek tomu, že toto rozhodnutie bolo očakávané, tak niektorých obchodníkov mohlo prekvapiť zlepšenie prognóz pre kapitálové objednávky v sprievodnej správe. Tieto lepšie prognózy ešte viac znižujú vyhliadky pre navýšenie kvantitatívneho uvoľňovania v budúcnosti. USDJPY ráno prerazil úroveň 101 a dostal sa až k hranici 100,7, ktorá predstavuje polročné minimum. Od nej sa ale napokon pár odrazil a následne dnešné zisky vymazal. O 16:15 sa obchoduje na úrovni 101,47. To ukazuje silnú nevôľu trhu s nižšími úrovňami. Tú zdieľame aj my a očakávame pokračovanie bočného trendu.

Silný je pred večerným zverejnením protokolu z posledného zasadnutia amerického FEDu dolár. Obchodníci sú teda optimistickí ohľadom výhľadu pre americkú ekonomiku a pre načasovanie prvého zvyšovania úrokových sadzieb, ktoré budú hlavnou témou tohto protokolu. EURUSD sa dnes opäť dostal pod hranicu 1,37. Jeho pokles sa opäť zastavil okolo hranice 1,365, na ktorej sa vytvára minimálne krátkodobý support. O 16:15 sa EURUSD obchoduje na úrovni 1,3659.

Akcie pokračujú v oscilácii tesne pod dlhodobými maximami. Po včerajšom poklese, za ktorým vo veľkej miere stálo jastrabie vyjadrenia Plossera z FEDu, dnes akcie straty vymazali. O 16:15 rastú zhodne paneurópsky index EuroStoxx50 aj širší americký index S&P500 o 0,6 %. Ako sme už naznačili, tak dnešným obchodovaním môže ešte zahýbať protokol z posledného zasadnutia FEDu. Ešte pred ním bude verejne vystupovať Yellenová (17:30), pochybujeme ale že prezradí niečo nové krátko pred zverejnením protokolu.

Zajtrajšok prinesie viacero zaujímavých dát. Z Číny dorazí predbežný májový index výrobnej dôvery (3:45; oč. 48,4b.). Z eurozóny dorazia predbežné májové indexy výrobnej a nevýrobnej dôvery (10:00; oč. 53,2b./53,0b.). Ako tieto indexy dopadnú, môžu naznačiť ešte predtým údaje z Francúzska (9:00; oč. 51,1b./50,3b.) a Nemecka (9:30; oč. 54,0b./54,8b.). Z USA dorazia nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti (14:30; oč. 312 tis.) a aprílové predaje domov na sekundárnom trhu (16:00; oč. 4,71 mil.). Kanadským dolárom môžu zahýbať aprílové jadrové maloobchodné tržby (14:30; oč. +0,5 %).

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.