Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.06.2013, 07:42

Na trhoch sa spustila krvavá vlna (komentár)

Stredajšie zasadnutie FOMC bolo pre trhy ozajstným súdnym dňom.

Aj keď Fed ponechal QE nezmenené, v objeme 85 mld. USD, veľká väčšina (15 z 19) oficiálnych predstaviteľov Fedu sa postavila za zvýšenie sadzieb už koncom roka 2014. Sám Bernanke naznačil, že prvý Tapering by mohol prísť už koncom roka 2013 a úplne zrušiť nákupy dlhopisov v roku 2014. Zároveň Bernanke potvrdil, že riziká spomalenia ekonomiky pominuli a USA sa zotavujú. Trh tak reagoval okamžite silným výpredajom, pretože zrušenie QE už do jedného kalendárneho roka rozhodne nie je pre likviditu pozitívna správa.

Americké akcie, EURUSD, komodity a dlhopisy padali ako kameň a výpredaj sa preniesol do Ázie. Cash index Nikkei síce spadol iba o 1.7%, čo je relatívne slušný výsledok, katastrofálne veci sa však diali v Číne. Čínska 7- dňová medzibanková repo sadzba vzrástla o 374 bps až na 12% a overnightová sadzba doslova skolabovala, keď vyskočila až na 25%. Medzibankový trh v Číne kótoval an O/N repo až 25%, čo je katastrofálne číslo! Panické rasty sadzieb výrazne pripomínajú pád Lehmanov, keď celosvetový repo trh totálne zamrzol.

Globálny Sell Off pokračoval aj v Európe. Hlavné európske akciové benchmarky nenašli žiadny kupcov dipov a padali a padali. DAX zdolal 8000 a zatvoril 80 bodov pod touto hranicou. Naznačuje tak ešte výraznejší pokles, ak sa situácia neupokojí. Rušno bolo aj na amerických parketoch. Indexové futures naznačovali červené čísla a SPX index znova testoval 1600 bodov, už tretí krát za posledné týždne. Dow Jones nevládal udržať level 15 000 a zanoril sa nižšie. Indexy zatvorili štvrtkovú seansu výrazne v červenom a SPX nedokázal zostať nad 1600 bodmi. DJIA -2.34%, SPX -2.5%, NDX -2.34%.

Komodity padali na južný pól. Pre drahé kovy rozhodne nie je pozitívne zvyšovanie sadzieb, ani skorá redukcia QE a tak sme videli masívny výpredaj. Futures na zlato padli o viac ako 6%, pod 1300 dolárov/unca a striebro si odpísalo viac ako 8% a je pod 20 dolárov/unca. Spolu s nimi padala aj meď, ropa a aj mäkké komodity. Výrazná sila zelenej bankovky dnes zabila komoditné býky a tie kapitulovali. Komoditný cyklus, zdá sa, skončil a spolu s ním aj rastové tendencie na komoditných menách. Piatok môže priniesť upokojenie situácie, alebo pokračovanie červených čísiel. Nechajme sa prekvapiť.

Peter Bukov

senior analytik forexpro.sk

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.