Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.06.2013, 07:15

Európa červená, Amerika zelená (komentár)

Európske akcie sa po dobrých výsledkoch o nezamestnanosti v USA a tlačovke ECB prepadli.

Prvý júnový štvrtok sme sa dát dočkali aj z Európy a aj z USA, odkiaľ nám americká vláda poskytla počet novo podaných žiadostí o podporu v nezamestnanosti. Nezamestnanosť je tento týždeň veľmi intenzívne sledovaným údajom, keďže očakávame piatkové NFP. Nových žiadostí sa očakávalo 345 tisíc oproti minulotýždňovým 357 tisícom. Analytici sa trafili a nových žiadostí bolo 346 tisíc. Eurozóna ponechala hlavnú úrokovú sadzbu na 0.5% podľa očakávaní. Klesol však objem nových továrenských objednávok o -2.3% oproti konsenzu -1%. Veľká Británia zverejnila objem peňazí vytvorených a použitých na nákup majetku na voľnom trhu, ktorý predstavuje 375 miliárd libier.

Snímka: Reuters
Zdroj: Reuters

Na tlačovke ECB Draghi vyhlásil, že monetárna politika centrálnej banky sa nemení. EURUSD tak posilnilo na čerstvé maximá 1.3305. Britská libra taktiež posilnila voči doláru smerom k maximám po tom, čo aj Bank of England ponechala úrokovú sadzbu na 0.5% a ponechala program nakupovaných aktív na 375 miliárd libier. Americký dolár oslabil aj voči japonskému jenu a to až o 2.5% na 96.6, čo je najväčší prepad od mája 2010

Európske akcie sa po dobrých výsledkoch dát o podporách v nezamestnanosti v USA a tlačovke ECB prepadli. Vymazali tak skoršie zisky a investori prelievajú svoj drahocenný majetok do komodít, výsledkom je rally ropy o +1.6%, zlato posilnilo +0.92% bavlna +1%. Fiat SpA stratila 3.6% keď skupina Chrysler ohlásila recall na vozidlá. Záver európskej seansy vyzeral nasledovne: index Stoxx 600 prepadol o 1.24%, DAX -1.19%; CAC -1%; FTSE 100 -1.30%. Japonský NIKKEI zatvoril so stratou 0.86%.

Na americkom trhu mali najskôr dáta rovnaký vplyv, no podarilo sa im vymazať straty a navýšiť na záver seansy do zelených čísel. Akcie výrobcu terminálov na kreditné karty VeriFone Systems prepadli až o 18% keď analytici zle odhadli príjmy tejto spoločnosti. Costco Wholesales si posilnili o 0.6% z dôsledku dobrých finančných výsledkov. Konečný americký výsledok bol napokon: S&P 500 +0.84%; DJIA +0.53%, Nasdaq +0.66%

Tomáš Pán

junior analytik forexpro.sk

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.