Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.04.2014, 12:05

Medvede ukázali svoju silu

V stredu bol ekonomický kalendár vcelku bohatý a začali sme forexovými pohybmi na Aussie.  Očakávania o úrovni austrálskej inflácie nekorešpondovali so skutočnými výsledkami a austrálsky dolár trpel. Na páre s americkým dolárom stratil takmer -1 %.  V skorých ranných hodinách sa zverejňovali aj údaje čínskeho PMI, ktoré hovoria už o štvormesačnej ekonomickej kontrakcii druhej najväčšej ekonomiky sveta. Pozitívne správy začali plynúť až krátko po otvorení európskych parketov. Nemecké PMI značne prevýšilo trhové očakávania na čo reagoval skôr kráľovský menový pár ako nemecký benchmark. EURUSD pred zverejnením klesol jemne pod open a po pozitívnych dátach strmo vystúpil a vytvoril denné high na úrovni 1.3855 EURUSD. Túto úroveň však nedokázal obhájiť a európska spoločná mena odovzdala svoje denné zisky späť trhu. Európske akciové tituly prerušili trojdňovú šnúru ziskov, potom čo predaje nových domov v USA neočakávane klesli. V stredu sme boli svedkami červeného closeu na týchto úrovniach: DAX -0.58 %, CAC 40 -0.74 %, FTSE 100 -0.11 %, EU 50 -0.74 %.

Po dátach z amerického trhu s nehnuteľnosťami boli ovplyvnené, samozrejme, aj zámorské akcie a vyzerá to na korekciu indexov pred ďalším retestom ich tohtoročných maxím. Pod prívalom medveďov na americké akciové parkety sa podpísalo aj negatívne smerovanie čínskej ekonomiky. Nejedná sa len o podpriemerné výsledky PMI, ale ide aj o výrazný problém týkajúci sa tamojšieho realitného trhu. Ten sa za posledných päť rokov podieľal na tvorbe viac ako polovice čínskeho HDP. Je však zrejmé, že realitný trh je jednou veľkou bublinou, ktorá pomaly ale isto praská.  Krajina, dokonca drasticky znížila tempo tvorby pôžičiek. Tento krok bude mať výrazný dopad na ekonomiku, keďže ide o jedno z najdôležitejších odvetví. Toto dianie povzbudilo záujem o UST a výnosy na 10ročných bondoch klesli na  2.686 %.  Americké benchmarky strácali v stredu nasledovne: DJIA -0.08 %, SPX -0.22 %, NASDAQ -0.83 %.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.