Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook

Odhadnúť bodovú úroveň indexu SP500 k 31. decembru je jednou z pracovných náplní stratégov najväčších bankových domov z Wall Street. Hodnotu indexu S&P 500 možno odvodiť od ziskov, ktoré budú schopné spoločnosti z indexu k 31.decembru nasledujúceho roku schopné generovať. Dobrý analytický tím je toto číslo schopný odhadnúť pomerne presne v horizonte 6 až 9 mesiacov za predpokladu minimálnych zmien v politike FED či ECB, ktoré dnes viac ako inokedy v minulosti ovplyvňujú vývoj na burzách vo svete.

Oveľa komplikovanejšie je však odhadnúť parameter PE, takzvané price to earnings ratio, ktorým je agregovaný odhadovaný zisk spoločností z indexu SP500 násobený pri konečnom výpočte. Výrazné spomalenie rastu ziskovosti akcií spoločností z indexu SP500 na 127 dolároch limituje prirodzený tlak na rast indexu. Rozhodujúcim zdrojom rastu indexu tak aj v roku 2015 bude rast pomerového ukazovateľa PE z dôvodu realokácie kapitálu zo strany inštitucionálnych investorov z dlhopisov s historicky extrémne nízkymi výnosmi do akciových titulov. Pri inflácií okolo 1 percento, tak PE sa môže opäť priblížiť k 29 či 30, najmä ak sa podarí výnos 10 ročných amerických vládnych dlhopisov udržať v roku 2015 pod 3 percentami.


Zdroj: dshort.com

Odhady stratégov pre úroveň indexu S&P500 k 31.decembru 2015 sú zosumarizované v nasledujúcej tabuľke.


Zdroj: Bloomberg, CAPITAL MARKETS o.c.p., a.s.

Najväčšími optimistami ohľadom vývoja akciových trhov k záveru roka 2015 sú Morgan Stanley a Federated, ktorých investiční stratégovia očakávajú rast akciového indexu v roku 2015 okolo 10 percent. Naopak najväčším pesimistami sú dlhodobo najúspešnejšia Goldman Sachs so svojím odhadom 2100 bodov a Barcalays, ktoré veštia rast indexu v roku 2015 iba okolo jedného percenta.

Podobne silným katalyzátorom rastu akciového indexu S&P 500 budú spätné odkupy akcií samotnými spoločnosťami, ktoré nenachádzajú možnosti pre investovanie a preferujú skôr finančné inžinierstvo, tlačia zisky na akciu, ale aj PE vyššie ako aj samotné ceny akcií, čo potvrdzuje aj nasledujúca tabuľka.


Zdroj: Bloomberg, CAPITAL MARKETS o.c.p., a.s.

Už dnes však môžeme konštatovať, že výnos amerických akcií s pravdepodobnosťou hraničiacou istotou už v roku 2015 nedosiahne výnos, ktorého svedkami sme boli v roku 2014. Taktiež takmer so železnou istotou vracajúca sa korekcia na akciové trhy vo veľkosti 10 percent, či test 200 dňového kĺzavého priemeru raz za rok, ktorý sme v roku 2014 zažili iba raz, potrápi šéfku v čele FEDu už v roku 2015 minimálne dva krát. Hrozbou pre investorov budú najmä obavy z rastu sadzieb zo strany FEDu k 1 percentu na záver roka. Nulové sadzby v ostatných rozvinutých krajinách sveta by však mali znamenať, že korekcia bude pravdepodobne naposledy príležitosťou na nákup pred veľkou korekciou v roku 2016.

 

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.