Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook

To, čo robí vrásky na čele mnohým investorom, ktorí si momentálne užívajú niekedy až exponenciálny rast akciových trhov, naplno prejavilo svoju silu na burzových parketoch aj v utorkovej obchodnej seanse. Naozaj významné prepady akcií na Starom kontinente a nezanedbateľné straty na amerických indexoch, majú jedného spoločného menovateľa. Je ním strašiak „Taper ON" , ktorý obchodníci vyhodnotili ako reálnu hrozbu so začiatkom už v tomto mesiaci potom, ako by očakávané piatkové čísla z US trhu práce boli také veselé, ako naposledy. Nezamestnanosť podľa analytikov klesne v Spojených štátoch na päťročné minimum 7.2 % a NFPčka by tiež mali vyjsť podľa konsenzu na zaujímavo vysokých číslach. Fed pozorne sleduje práve trh práce pri rozhodovaní ohľadom svojho nákupného programu dlhopisov. Historicky sme boli v mesiaci december svedkami silných pohybov a inak tomu nemusí byť ani v tomto roku.

Európske trhy klesali intradenne najviac za posledné 3 mesiace. DAX po tom, čo dosiahol v úvode týždňa a mesiaca historické HIGH, cez 9424 bodov, sa deň na to prepadol o 1.9 %. Pokles nemeckého benchmarku režíroval hlavne sektor utilít so stratou 2.56 % a technologický sektor s prepadom o 2.75 %. S indexov si to však najviac odniesol francúzsky CAC so stratou až 2.65 %, pretože Credit Suisse znížila rating akcií z francúzskeho regiónu na „underweight" z „benchmark, čo znamená, že investori by mali držať menšiu váhu francúzskych akcií v portfóliách, než sú reálne zahrnuté v referenčnom indexe.

Na trhu nie je veľa korporátnych správ, takže všetko sa nesie len v znamení makro údajov a strachu z krokov Fedu. Ten posunul nadol aj trhy v USA. DJIA stratil -0.59 %, SPX -0.32 % a NASDAQ -0.2 %. Investori sa po Thanksgiving Day vrátili akísi „prejedení" a sentimentálni, veď ešte nedávno spokojne sedeli na svojich ziskoch, keď očakávali tapering najskôr až v marci 2014, a tu zrazu prichádza už trojdňová séria strát. Investori začínajú presúvať časť aktív do aj do hedgingu, čo dokumentuje nárast indexu strachu VIX v ostatných 3 dňoch o 12 %, na 14.7 bodu, čo môže tiež niečo predznamenávať. Všetky oči teda smerujú k piatku, no ešte pred tým si vypočujeme slová Draghiho na plánovanom štvrtkovom zasadnutí ECB.

 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.