Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.10.2013, 00:08

Strašidelný október a čajovo-pokrová párty

Washigton zažíva hry medzi demokratmi a republikánmi, za ktoré by sa nemuseli hanbiť ani finalisti pokrového turnaja v Las Vegas.

Október je na amerických akciových trhoch preslávený extrémnou volatilitou. Pritom mesiac s najhorším priemerným výnosom je paradoxne už september. Pravdou tiež je, že niektorí skúsenejší špekulanti, ktorí mali tú česť zažiť rok 1987 okrem expiračného týždňa, ktorý zväčša pripadá na tretí týždeň v mesiacoch marec, jún, september a december zvyknú vynechať aj októbrovú volatilitu.

Už v novembri minulého roka víťazstvo Baracka Obamu znamenalo, že vo Washigtone D.C. tento rok zažijeme hry medzi demokratmi a republikánmi, za ktoré by sa nemuseli hanbiť ani finalisti každoročného turnaja v Las Vegas. Vďaka finančnému inžinierstvu ministerstva financií USA sa podarilo 2-krát vo februári a máji, preložiť dosiahnutie dlhového stropu až na obdobie po 1.októbri 2014, dnes už aj vieme prečo.

Vďaka exspirácií daňových úľav už v januári, miliardovému extra odvodu Fannie Mae, či piatkovým povinným dovolenkám v Pentagóne počas tohto leta, sa Obamovi podarilo spojiť schvaľovanie rozpočtu so zvyšovaním obmedzenia pred dlh federálnej vlády USA. Týmto stávky zvýšil na veľkosť, ktorú dorovnať môže iba šialenec. A tak začala pokrová párty, vraj kvôli zdravotnej reforme, ktorú najradikálnejšie krídlo republikánov takzvané Tea party krídlo využíva ako zámienku na boj proti Obamovi. V skutočnosti si iba pripravujú pôdu pre budúcoročné doplňujúce voľby do kongresu, kde sa bude snažiť opäť bodovať na úkor duopolu demokrati republikáni.

Obama a jeho tím rozumie s kým má tú česť, preto si zavolal do Bieleho domu šéfov 3 najväčších amerických bánk s vplyvom na republikánov. Brian Moynihan, CEO Bank of America, Jamie Dimon šéf JPMorgan Chase a Llyod Blankenfield z Goldman Sachs, dostali minulý týždeň za úlohu prostredníctvom lobistov situáciu v D.C. riešiť, prípadne sa pripraviť aj na to najhoršie.

V svetle týchto udalostí sa Bernankeho septembrové NIE už nejaví tak prekvapivé a vývoj kurzu v posledných dňoch na menových pároch USDCHF ale aj EURUSD dávali tušiť spolu s indexom volatility VIX, že priebeh rokovaní nebude tak hladký ako mnoho preliečených skeptikov skôr už so sklonom k optimizmu dnes interpretuje.

Nebiť blížiaceho sa IPO spoločností Twitter, Aliababa či Chrysler nič by titanom z Wall Street nezabránilo výpredajom na akciových trhov presne tak ako to už Marke Faber v januári na tento október predpovedal.

Na záver by som rád spomenul usmievajúceho sa Maria Draghiho, ktorý na tlačovej konferencií ako keby tušil ako hlasovanie v talianskom parlamente o dôvere dopadne. Draghi pravdepodobne už úplne podľahol vírusu z chodieb ECB a uveril že EU je dnes vďaka ,,presvedčivému,, ekonomickému rastu 0,2 percenta a nezamestnanosti iba 12 percenta ostrovom ,,ekonomickej stability,, v porovnaní s aktuálnymi problémami krajín BRIC či USA.

 

Capital Markets

www.forexpro.sk

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.