Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.03.2015, 00:00

Čo poradí Mikloš Ukrajine? (komentár dňa)


Niektoré indikátory ukrajinskej ekonomiky ukazujú, že smeruje priamo do depresie. Finančný stav krajiny je neudržateľný a prepad hodnoty hrivny situáciu naďalej komplikuje. Reštrukturalizácia dlhu je na spadnutie, ide už len o to, akým spôsobom prebehne.

Viac ako 40 miliónová Ukrajina je dôležitá najmä z geopolitického, a pre Slovensko, najmä z energetického hľadiska. Do našej krajiny nám cez ňu z Ruska plynie prakticky všetok zemný plyn a ropa. Akékoľvek narušenie dodávok týchto energetických zdrojov znamená aj výrazné narušenie energetickej a ekonomickej bezpečnosti nielen Slovenska. Ukrajina takisto tvorí pomyselnú hranicu medzi vplyvom Západu a Východu. Ďalšie zhoršovanie bezpečnostnej situácie na Ukrajine nie je snáď v záujme žiadnej krajiny na svete. Ktorí z pamätníkov radi spomínajú na kubánsku krízu zo začiatku 60. rokov minulého storočia?

Ako sa teda darí ekonomike v posledných mesiacoch a týždňoch? Miera inflácie sa priblížila k 30 %, a ak poskočí ešte o pár percent, bude najvyššia od roku 1996. Vtedy sa však krajina spamätávala z hyperinflácie vyššej ako 500 %, ktorá bola spojená s dôsledkami ekonomického prepadu po vyhlásení nezávislosti od Sovietskeho zväzu v auguste roku 1991. Padajúca mena predražuje Ukrajincom ruský plyn, s ktorého platením má už aj tak prakticky chronické problémy. Všeobecne rastúce ceny sú dôsledkom prepadu hrivny, ktorá je v súčasnosti voči doláru rekordne nízko. V prepočte na túto menu je minimálna mzda na úrovni krajín ako Ghana či Zambia. Ďalšiemu prepadu meny už centrálna banka nemá prakticky ako brániť, keďže Ukrajina takmer vyčerpala svoje zahraničné rezervy. Posledná možnosť je zvýšenie úrokovej sadzby, ktorú centrálna banka zvýšila zo 14 na súčasných 19,5 %, avšak za cenu zastavenia domácich úverových trhov.

Prepadol sa aj vývoz, maloobchodný predaj a priemyselná produkcia klesá medziročne o 20 %, a k podobnému poklesu sa blíži aj reálne HDP. Oficiálna nezamestnanosť, ktorá je nižšia ako 10 % znie skoro neuveriteľne. Plánovaná finančná pomoc 17,5 miliardy od Medzinárodného menového fondu a 9 miliárd od ďalších inštitúcií otvárajú okno pre vyjednávania o reštrukturalizácii ukrajinského dlhu, ktorá je nevyhnutná. Rusko však zatiaľ požaduje plné splatenie dlhu do výške troch miliárd dolárov, čo pravdepodobne skomplikuje jeho plánovaný priebeh.

V súčasnej neradostnej situácii je každá rada Ukrajine drahá. Môžeme s napätím sledovať, čo poradí šéf poradcov ukrajinskej ministerky financií Ivan Mikloš. Obávam sa, že príliš toho vymyslieť nemôže.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.