21.09.2015, 12:55

Prekvapenie gréckych volieb (komentár dňa)

Tsipras uprednostnil anti-európsku koalíciu pred väčšou stabilitou.

Prekvapenie gréckych volieb (komentár dňa)

Víkendové grécke voľby priniesli prekvapenie. A to v podobe jednoznačného víťazstva Syrizy, ktorá získala 35,5 percenta hlasov. Prieskumy verejnej mienky ju pritom umiestňovali do pásma 25-30 percent, v ktorom mala zápasiť ostrý súboj o víťazstvo vo voľbách zaručujúce dodatočných 50 mandátov so stredo-pravou Novou Demokraciou. Syriza ju napokon porazila o viac ako sedem percentuálnych bodov.

Trojpercentné kvórum prekonali ešte krajne pravicový Zlatý Úsvit (7 percent), stredoľavé strany PASOK (6,3 percenta) a Rieka (4,1 percenta), komunisti (5,6 percenta), bývalý koaličný partner Syrizy Nezávislí Gréci (3,7 percenta) a po prvý krát sa do parlamentu dostala aj Únia centristov (3,4 percenta) vedená politickým klaunom Vassiliom Leventisom. Rozkol v Syrize po prijatí podmienok záchranného balíčka od veriteľov nie je až taký horúci, keďže jej odštiepenci zrejme brány parlamentu neprekročia, Ľudová jednota má podľa predbežných výsledkov menej ako 2,9 percenta.

Čo sa týka povolebného usporiadania, tak lokálne médiá informujú o pokračovaní vlády Syrizy a pravicových Nezávislých Grékov. Pred voľbami sa takáto koalícia pritom javila ako veľmi nepravdepodobná, Syrize nedávali prieskumy tak veľa percent, aby mohla vládnuť len s jednou malou stranou a Nezávislých Grékov dokonca posúvali mimo parlamentu. Takáto vláda by mala spolu 155 mandátov v 300 člennom parlamente. V uplynulom volebnom období ich mala o 7 viac.

Pokiaľ sa informácie gréckych médií potvrdia, a koalíciu vytvoria tieto dve strany bez ďalšieho koaličného partnera, tak to znamená, že Tsipras uprednostnil skôr anti-memorandové zloženie pred väčšou stabilitou a programovou konzistenciou. Ako možnosť mal totiž aj koalíciu so stredo-ľavými stranami PASOK a Rieka, ktoré ju pred voľbami nevylučovali. Tie sú ale zrejme viac pro-európsky orientované, ako je Tsiprasovi po vôli. Spolu by dokázali dať dokopy 172 mandátov.

Tie by Tsiprasovi dávali ďaleko vyššiu rezervu proti prípadným rebelom ako 155 mandátov pri predpokladanej koalícii. Vzhľadom na nesúrodosť Syrizy, ktorá je skôr koalíciou viacerých ultra-ľavicových hnutí ako jednoliatou stranou, a menší programový prienik s pravicovými Nezávislými Grékmi, strata piatich mandátov počas volebného obdobia vôbec nie je nereálna. Najmä v situácii, kedy sa gréckej prognózuje negatívny vývoj, ktorý môže priniesť tlak od veriteľov na ďalšiu konsolidáciu verejných financií.

Keby som si mal staviť, či by v takomto zložení nová Grécka vláda dovládla celé funkčné obdobie, stavil by som si proti.  

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.