Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.10.2014, 09:41

Zázračný obrat na akciových trhoch

Štvrtkové obchodovanie začínalo poriadne zostra. Ak odhliadneme od dobrých dát z Austrálie (Trade Balance a Building Approvals), ktoré dodali silu Aussiemu a ten sa počas celého dňa obchodoval v zelenom a AUDUSD prekonal 0.8800 smerom nahor; videli sme vskutku silné medvedie tlaky na akcie a ropu, ktoré však boli počas US seansy perfektne skúpené. Trh sa však už od rána sústredil prevažne na ECB a tlačovku Draghiho, kde mala hlava ECB prezradiť viac o plánovaných nákupoch ABS. ECB nechala sadzby nezmenené, hlavná repo na 5bps, depo sadzba na -20bps a marginálna na 30 bps.

Draghi objasnil aj spomínaný program ABS, no jednu podstatnú vec nepovedal a tou bol objem nákupov. Trejderi tak zostali sklamaní a na trhu sa strhol slušný výpredaj. Akcie prudko klesali, európske indexy si odpisovali už 2%, americké futures boli v červenom o približne 1%. S príchodom amerických obchodníkov sa však situácia zmenila a indexy vyštartovali prudko nahor. Americkým akciám sa tak podarilo vymazať celé intradenné straty a vrátili sa do zelených čísiel, alebo minimálne ku otváracím cenám. Pokles indexov bol impozantný, no skúpenie dipu a raketový rast ešte impozantnejší. Na denných grafoch sa vytvorili krásne býčie pin bary, ak sa indexom v piatok podarí rásť, mohli by sme vidieť obnovenie býčích chúťok a pokračovanie dlhodobého rastového trendu.

Veľmi rušno bolo aj na rope. WTI už od skorého rána začala prudko klesať a dostala sa až nad 88.00 USD na aktuálnom kontrakte. Bol to pokles o viac ako dve percentá, no okolo 10.00 začal byť pokles skupovaný a rope sa taktiež podarilo celý pokles prudkým rastom vymazať a dokonca sa dostať až ku 91.50 USD a vytvoriť na grafe pekný pin bar.

FX priniesol taktiež zaujímavé pohyby. Kráľovský menový pár na ECB ani pokles akcií nereagoval a obchodoval sa v úzkom pásme. Volatilita však bola na USDJPY, ktorý spadol až ku 108.00, kde bol skúpený a končí okolo 108.40. Prepad USDJPY samozrejme tlačil aj na akcie a tie mali o dôvod viac klesať. Japonský Nikkei si odpísal až takmer 3%.

Dlhopisy vo štvrtok sellované, výnos na 10r UST poskočil na 2.438%. VIX sa hýbal reverzne ako akcie, prvotný rast bol vypredaný a končí v strate 3% na úrovni okolo 16 bodov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.