Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.07.2014, 09:28

Euro aj naďalej ignoruje zlé správy

Euro aj naďalej ignoruje zlé správy. Spoločná európska mena dnes naviazala minulotýždňový rast, ktorý prišiel aj napriek prevažne negatívnym správam. A ich rady sa rozšírili aj dnes. Podľa predbežného odhadu ostala v júni inflácia na úrovni 0,5 % (oč. +0,6 %), prudší rast, ktorý naznačili predbežné čísla z piatku, sa tak nepotvrdili. A vyhliadky do ďalších mesiacov tiež nie sú ktovieaké. Ukazuje to vývoj úverovania do súkromnej sféry, ktorý nenadviazal na minulomesačné zlepšenie a v máji ukázal medziročný pokles o 2 % (oč. -1,7 %).

Práve tvorba úverov je hlavným motorom inflácie, ktorej nízke úrovne v súčasnosti robia vrásky na čele ECB. Okrem monetárnych štatistík dnes nepotešili ani nemecké maloobchodné tržby, ktoré v máji klesli medzimesačne o 0,6 % (oč. +0,8 %). Navyše nadol bol revidovaný aj aprílový údaj. Euro aj napriek tomu voči väčšine popredných mien posilňuje a o 16:30 sa EURUSD obchoduje na úrovni 1,3666. K rastu mu pomohlo aj prekonanie hranice 1,365, po ktorej sa pár dostal na najvyššie úrovne za takmer tri týždne. Čo sa týka nášho výhľadu, tak aj naďalej platí, že pre euro vidíme výrazne viac priestoru pre pokles ako pre dolár.

Vývoj EURUSD (D1)

Dolár, ktorý je v posledných dňoch v nemilosti obchodníkov kvôli slabším dátam z minulého týždňa, nedokázali podporiť ani májové uzatvorené zmluvy na kúpu domu. Tie vzrástli medzimesačne o 6,1 %. (oč. +1,4 %), čo bolo najviac za posledné štyri roky. Voči libre dnes dolár klesol na nové najnižšie úrovne od roku 2008, o 16:30 sa GBPUSD obchoduje na úrovni 1,7069. Kľúčový pre tento pár bude z nášho pohľadu vývoj inflácie v Británii. Pokiaľ tá začne rásť, tak sa ešte otvorí pre už aj tak silnú libru priestor pre určitý rast, v opačnom prípade očakávame skôr bočný trend.

Akciám ale ďalšie silné číslo z trhu s bývaním pozitívny impulz dodalo, o 16:30 rastie paneurópsky index EuroStoxx50 o 0,2 % a širší americký index S&P 500 o 0,1 %, čo ho posúva na nové historické maximá. Pokiaľ si teda S&P 500 zisky udrží, tak budeme mať po týždni opäť novú najvyššiu zatváraciu úroveň v histórii. Či sú súčasné vysoké ceny akcií v pomere k ziskom spoločností oprávnené, ukáže výsledková sezóna za druhý kvartál, ktorá sa začne budúci týždeň.

Tento týždeň bude na finančných trhoch celý rušný. Zajtra dorazia júnové indexy výrobnej dôvery z popredných ekonomík. Prvé júnové dáta dorazia z Británie (10:30; oč. 56,7b.) a USA (16:00; oč. 55,6b.), revidované údaje zase z Číny (3:45; oč. 50,8b.) a Eurozóny (10:00; oč. 51,9b.). Volatilný bude aj austrálsky dolár, keďže bude zasadať centrálna banka (3:30). Úrokové sadzby sa meniť nebudú, sledovať sa ale bude sprievodný komentár k zasadnutiu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.