Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.11.2013, 11:51

Čierny piatok ešte nezačal a Apple už rastie

V Európe boli v stredu indexy ťahané nahor pozitívnymi výsledkami nemeckej spotrebiteľskej klímy, ktorá na úrovniach 7,4 bola naposledy v auguste 2007. Súčasne sa v stredu uskutočnila dohoda so Sociálnymi demokratmi, kde sa kancelárka Merkelová zaviazala nezvyšovať dlh krajiny. To znamená, že sa spolieha na ekonomický rast a jeho schopnosť financovať zvyšujúce výdavky na penzie, žiadané jej partnermi spoza vyjednávacieho stola. Súčasne predstavenie minimálne mzdy môže taktiež pomôcť zvyšovať spotrebu. Po týchto správach DAX uzavrel s +0.66%-ným ziskom. Potešujúce výsledky HDP Veľkej Británie pomohli libre na páre s dolárom, no nevyzerá to na konečné zdolanie rezistencie na úrovni 1,6273 GBPUSD. FTSE 100 napriek dobrým výsledkom HDP uzavrel len s miernym ziskom +0.20 %. Euro Stoxx 50 zatvoril so ziskom +0.65 % a CAC 40 +0.36 %.

Na forexe sme v stredu videli zaujímavé pohyby hlavných mien najmä na páre s japonským jenom. Ten klesal proti USD a rovnako tak  aj proti EUR. Dôvodom poklesu na páre s USD boli veľmi dobré výsledky počiatočných žiadostí o nezamestnanosť, ktoré klesli najviac za posledné dva mesiace. Euru na páre s jenom pomohla najväčšia ekonomika EÚ a konkrétne koaličná dohoda nemeckých zákonodarcov týkajúca sa výšky minimálnej mzdy a zvýšenia výdavkov na penzie bez potreby zvýšenia daní. To povzbudilo dopyt po aktívach denominovaných v EUR, a teda jeho posilnenie voči JPY.

Z typického sviatočného obdobia v USA sa spoločnosti Apple podarí zrejme celkom slušne vyťažiť. V utorok spoločnosť ohlásila, že v „Black Friday" bude predávať svoje vybrané produkty so 7 % až 9 % zľavou. Reakcie na sebe nenechali dlho čakať a v stredu sa jej akcie otvorili s kladným gapom a počas obchodnej seansy pridali cez 2 %. To pomohlo indexu S&P 500, ktorého Apple je súčasťou, k uzatvoreniu na +0.25 %. Ďalšie indexy sa nenechali zahanbiť a tiež uzatvorili v zelenom teritóriu s týmito ziskami DJIA +0.15 %, NASDAQ  +0.67 %. Z americkej ekonomiky veľmi nepotešili objednávky dlhodobej spotreby. Tie klesli o -2 %, čo je znakom, že októbrový shutdown poznamenal správanie podnikov a bude uberať ekonomickému rastu tohto štvrťroka.

 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.