Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.11.2014, 11:41

Nemecko sa len tesne vyhlo priepasti. Amerika pokračuje v rozkvete

Najnovšie výsledky od nemeckého štatistického úradu Destaits hovoria o minimálnom raste Nemecka v treťom kvartáli (3Q) tohto roka. Krajina, ktorá je zodpovedná za približne 30% HDP eurozóny a pätiny HDP Európskej Únie, nerastie oslnivým tempom, aj keď sa jej tempo oproti poslednému kvartálu mierne zrýchlilo. Destatis včera uverejnil finálne výsledky nemeckého hospodárstva za druhý kvartál, ktoré sa zhodovali s väčšinovým konsenzom. Hospodárstvo narástlo o 0.1% q/q a krajina sa len veľmi tesne vyhla recesii. Podľa všeobecných definícii recesia nastáva, ak krajina vykáže dva po sebe idúce kvartály negatívny rast HDP. Keďže v 2Q dosiahlo Nemecko negatívny 0.2 percentný rast, záporné výsledky z posledného kvartálu by ho posunuli do recesie. Momentálne sa v recesii nachádza aj Japonsko, ktoré za posledné dva kvartály dosiahlo záporný rast -0.4% a -1.8% q/q. O optimistickejšej budúcnosti v Nemecku hovorí predstihový ukazovateľ German Ifo Business Climate, ktorý po šiestich mesiacoch poklesu dosiahol rast. Z októbrovej 103.2 bodovej úrovne dosiahol terajších 104.7 bodov, rástli aj očakávania ohľadom budúcnosti. Lepšiu náladu dokazuje aj German Zew Economic Sentiment, ktorý presne pred týždňom vzrástol z 0.9 b. na 11.5 bodu.

Merkelovej vláda niekoľko týždňov dozadu schválila novú hodinovú minimálnu mzdu (8.5 €), ktorá nadobudne platnosť od nového roka. Tá by mala Nemcom, ktorí doteraz pracovali za nižšiu mzdu, zvýšiť disponibilné príjmy a podporiť tak spotrebu a rast ekonomiky. Aspoň tak to tvrdia socialisti, ktorí stoja za zavedením tejto umelej hranice. Mnohí ekonómovia sa ale obávajú o zánik množstva pracovných miest, ktoré boli doteraz odmeňované mzdou nižšou, ako 8.5 €. Takisto sa domnievajú, že vyššie náklady môžu prinútiť obchodníkov zdvihnúť ceny tovarov a služieb, ktoré budú produkované zamestnancami, ktorých sa zavedenie minimálnej mzdy bude týkať. Merkelová zavádza aj nové reformy v oblasti dôchodkov, mala by sa znížiť hranica veku odchodu do dôchodku pre ľudí, ktorí odpracovali dostatočný počet rokov. Uvidíme, aký dopad budú mať tieto opatrenie na vývoj ekonomiky, ktorá by v roku 2015 mala podľa Európskej komisie rásť na úrovni 1.8%

Na nízky rast sa rozhodne nemôžu sťažovať na opačnej strane Atlantiku. Spojené štáty podľa predbežného odhadu dosiahli v treťom kvartáli druhý najsilnejší rast od roku 2010. Posledné dva kvartály s medziročným rastom 3.9% (3Q) a 4.6% (2Q) zaraďujú USA medzi ekonomiky v najlepšej forme. Výsledok príjemne prekvapil, pretože sa očakával rast na úrovni len 3.5%. Pozitívnym aspektom je rast súkromnej spotreby o 2.2%, pretože spotreba tvorí takmer 70% výkonu ekonomiky. Viac ako sedem percentný rast si pripísali súkromné investície do strojov a zariadení, tzv. Nonresidental Investments a nárast zaznamenali aj verejné investície. Dolár však napriek tomu strácal na väčšine hlavných párov a pozitívne nezareagovali ani akcie.

V dôsledku štvrtkového štátneho sviatku v USA nás dnes čaká celá rada fundamentov. O 14:30 príde prvá séria fundamentov, zo štvrtka na dnes sa presunuli Unemployment Claims (počet žiadaniek o podporu v nezamestnanosti; oč. 287 tisíc), o štvrtej hodine dorazia výsledky novo predaných domov (Home Sales; oč. 471 tisíc). Zvýšená volatilita môže nastať už o pol jedenástej, druhé odhady HDP budú publikovať britské úrady.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.