Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook

Čína zažila najkratší obchodný deň v celej 25-ročnej histórii svojho akciového trhu. Po 14 minútach a 17 sekundách bleskového akciového masakru boli trhy znovu zatvorené. Výpredaje druhýkrát v tomto týždni aktivovali novo zavedené pravidlo pre zastavenie obchodovania. Čo si z toho vziať pre nasledujúce dni a týždne?

Predovšetkým to, že investori opäť strácajú dôveru v schopnosť čínskych autorít (vo svetle prehlbujúcich sa hospodárskych ťažkostí) stabilizovať trhy. Všetkým teda vyvstávajú spomienky na masívne výpredaje z leta 2015, kedy sa hlavný index prepadol od júna do augusta až o 45 percent.

Čína sa pomocou všetkých mysliteľných pravidiel snaží skomplikovať predaje akcií a súčasne sa snaží priamo stabilizovať juan intervenciami. Nič z toho ale nepomáha a niektoré novo zavedené pravidlá môžu paradoxne posledné výpredaje ešte urýchľovať - ​​strach z ukončenia obchodovania pri poklese väčšom ako 7 percent napríklad paradoxne môže na začiatku seáns urýchľovať predajnú paniku.

Čína tak pod tlakom trhov bude asi v nasledujúcich týždňoch ďalej dolaďovať a rozširovať pravidlá škrtiace akciový trh a možno že pod tlakom okolností nakoniec obnoví aj priame intervencie na akciovom trhu.

Aj keď sa ale Číne podarí napätie na akciových trhoch stabilizovať, je pravdepodobné, že juan bude ďalej slabnúť (graf zachytáva vývoj pevninského (onshore) juanu proti doláru za posledné tri dni).

Zdroj: Bloomberg Finance L.P.

Súčasne môžeme vidieť v dôsledku čínskych ťažkostí ďalší prepad cien ropy - tá sa dostala pod 33 dolárov za barel (nové 11-ročná minimá). Slabý juan a lacná ropa v súčte znamenajú pre Ameriku aj Európu nižšiu infláciu. Tá je síce na prvý pohľad pozitívna - spotrebitelia ušetria za benzín a tovar dovážaný z Číny. Predovšetkým ECB ale bude pozorne monitorovať, či sa súčasne čínske ťažkosti nepremietajú na nižších dlhodobých inflačných očakávaniach (v túto chvíľu sú stabilné okolo 1,6 percenta) a rastových vyhliadok eurozóny (aj tu je zatiaľ obloha relatívne jasná).

Komentár bol zverejnený na webe patria.cz

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.