Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.03.2013, 07:14

Medvede ovládli trhy (komentár)

Štvrtkový ekonomický kalendár bol bohatý na udalosti, ktoré mali vplyv na náladu investorov.

Obchodníkov na trhoch najviac ovplyvnilo zverejnenie indexu nákupných manažérov PMI pre eurozónu a jej najväčšie ekonomiky. Očakávalo sa zlepšenie, avšak indexy tieto očakávania nenaplnili, ba čo viac, boli nižšie ako minulý mesiac. Najviac prekvapivý bol výsledok v Nemecku, kde PMI vo výrobe klesol z 50.3 bodov na 48.9 bodov, pričom sa očakával jeho rast na 50.8 bodov. Zle dopadli aj služby, kde PMI kleslo z 54.1 bodov na 51.6 bodov pri očakávanom zvýšení na 54.9 bodov. Lepšie to s PMI neskončilo ani vo Francúzsku a v celej eurozóne, kde PMI vo výrobe kleslo na 46.6 bodov, pričom sa očakával nárast na 48.2 bodov.

Na tieto negatívne čísla, samozrejme, zareagovalo euro, ktoré zažilo pokles voči väčšine ostatných mien. Celkovo bola dnes na kráľovskom menovom páre celkom vysoká volatilita a graf sa dostal na štvormesačné minimum 1.2844 USD a cross ukončil deň na hranici 1.29. Na správy zareagovali poklesom aj európske akcie: DAX -0.9%, CAC -1.4%, FTSE 100 -0.7%.

Z Európy reportovala pozitívne čísla aspoň Veľká Británia, v ktorej maloobchodné tržby za február vzrástli o 2.1% a medziročne o 2.6%, pri konsenze 0.5 %. To povzbudilo investorov k nákupu sterlingu , ktorý dnes posilnil voči euru aj doláru. Poobede sme sa dočkali správ zo zámoria, kde sa predaje existujúcich domov v USA znížili na 4.98 miliónov z revidovanej úrovne 4.94 milióna a pri odhade rastu na 5.02 miliónov.

Nastolený trend pozitívnych dát zo Spojených štátov amerických však pokračoval aspoň prostredníctvom indexu výrobnej aktivity v oblasti Filadelfie, ktorý za marec nečakane vyskočil z -12.5 bodu až na 2 body, pri konsenze -1.6 bodov, čo potvrdzuje lepšiacu sa kondíciu americkej ekonomiky. No napriek tomu, obavy z európskych dát boli silnejšie a väčšina investorov dnes mala po včerajšej rally medvediu náladu a poslala aj americké akcie smerom na juh. Opäť sme teda zaznamenali červené čísla: S&P 500 -0.83%; DJIA -0.62; Nasdaq -0.97%

Katarína Čechová

analytička forexpro.sk

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.