Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.10.2013, 10:46

Trhy rástli v nádeji skorého riešenia

V prvý októbrový deň sa všetky správy točili predovšetkým okolo „government shutdownu" v USA, ktorý sa stal po 17 rokoch opäť americkou realitou.

Akciové trhy však túto vskutku negatívnu správu započítali do svojho obchodovania už deň predtým a utorkové obchodovanie skončilo v naozaj peknými ziskami. Dôvodov je viacero. Ako som už spomínal, nezhoda medzi republikánmi a demokratmi už zrejme nebola pre akciové trhy žiadnym prekvapením a investori ohodnotili čiastočnú platobnú neschopnosť americkej vlády ako signál na skúpenie dipu z predchádzajúceho dňa, pretože sa očakáva skoré vyriešenie tejto nepríjemnej situácie. Napríklad nemecký DAX poskočil o 1.1 % a spolu s ostatnými trhmi pokračuje v spanilej jazde, veď za posledný kvartál si pripísal + 8 % a momentálne dosahuje DAX až 14 % ročný výnos. Európskym indexom a utorkovej korekcii tiež určite pomohol výrobný index PMI v Eurozóne, ktorý sa už tretí mesiac za sebou udržal nad dôležitou úrovňou 50 bodov, v septembri konkrétne na 51.1 bodoch. Očakávania prekonala aj miera nezamestnanosti v Eurozóne, ktorá sa síce nijako výraznejšie nezmenila, ale pokles na augustovú 12 %-nú úroveň, z predchádzajúcich 12.1 %, trhy ohodnotili naozaj pozitívne. Vidieť sme to mohli aj na celoeurópskom indexe EuroStoxx 600, ktorý si pripísal +0.8 %, čo predstavovalo najvyššiu dennú realy za posledné 3 týždne.

Pri pohľade na históriu môžeme vidieť, že predchádzajúci shutdown US vlády bol pre trhy síce negatívny, ale nie prílišne, čo dneska podporilo býčích investorov umiestniť na trh svoje nákupné objednávky a využiť pondelkový pokles na niekoľkotýždňové minimá. Ostatné európske a americké indexy skončili obchodovanie nasledovne: CAC 40 +1.28 %, IBEX +1.69 %, FTSE MIB +3.11 %, S&P 500 +0.8 %, NASDAQ +1.23 %, DJIA +0.41 %.

Ťažké chvíle prežilo počas utorkového obchodovania zlato, ktoré kleslo pod 1300 dolárov za uncu po špekuláciách, že obmedzená funkčnosť americkej vlády bude len krátkodobá, a preto dopyt po bezpečnom útočisku (zlate) bol viac než tlmený a drahý kov sa dostal pod výrazný predajný tlak.

Od rána bola pod tlakom aj americký dolár. Na páre s eurom sme videli jeho oslabenie až k 1.358 EURUSD, no napokon sa doláru podarilo do konca obchodovania takmer celú stratu vymazať. Voči japonskému jenu už taký úspešný nebol a pripísal takmer -0.5 % na level 97.80 USDJPY.

Trhy v najbližších dňoch začnú sústrediť svoju pozornosť na dlhový strop v USA, čo je oveľa väčšia hrozba ako aktuálny shutdown. Ak sa americký zákonodarcovia nedohodnú na zvýšení už teraz 16.7 biliónového dlhového stropu hrozí, že US vláda nebude mať dosť peňazí na splatenie všetkých „účtov" už v druhej polovici októbra, čo by bola katastrofa pre samotný rating US vlády a samozrejme pre celé finančné spektrum.

Forexpro.sk

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.