Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.09.2014, 11:03

Akcie sú začiatkom týždňa opäť v červenom

Aj začiatok nového týždňa ukazuje, aké krehké sú akcie pri kombinácii súčasných vysokých úrovní a debát o zvyšovaní úrokových sadzieb v USA. O 16:30 stráca paneurópsky index EuroStoxx50 1,3 % a širší americký index S&P 500 0,5 %. Ako dôvody udávajú médiá vypísanie referenda o nezávislosti Katalánska katalánskym prezidentom Arturom Masom na 9, novembra 2014 a protesty v Hongkongu.

My to ale skôr pripisujem kombinácii horeuvedených dvoch faktorov, ktoré sa z nášho pohľadu postarali aj o výpredaje minulý štvrtok, ktoré prišli bez akýchkoľvek negatívnych správ. Čo sa týka katalánskeho referenda, tak to bolo schválené miestnym parlamentom pred dvoma týždňami a nečakalo sa, že prívrženec nezávislosti Mas ho nepodpíše. Protesty v Hongkongu taktiež nepovažujeme za udalosť, ktorá by mala poslať akcie výrazne nadol.

Na devízových trhoch ostáva pod silným tlakom novozélandský dolár. Prispeli k tomu dve udalosti - po prvé to bolo oznámenie centrálnej banky, že v auguste intervenovala v objeme vyše 500 mil. NZD na oslabenie meny a po druhé vyjadrenie novozélandského premiéra, že mena je prisilná. Pád NZDUSD dnes zastavila úroveň 0,77, pod ktorú sa pár naposledy pozrel pred dvoma rokmi. O 16:30 sa NZDUSD obchoduje na úrovni 0,7761. Čo sa týka ďalšieho vývoja, tak hoci pád bol prepad NZD skutočne prisilný a pár sa nachádza pri silnom supporte, tak si aj naďalej myslíme, že špekulovať na korekciu meny, voči ktorej sa otočila chrbtom centrálna banka aj vláda, je riziková záležitosť.

Vývoj NZDUSD (W1)

Naopak, úspešné je dnes euro. Z eurozóny síce dorazila predbežná septembrová nemecká inflácia, ktorej medziročný rast o 0,8 % (oč. +0,7 %) bol o niečo lepší, než sa čakalo, euro však posilnilo ešte pred jej zverejnením. Tento dnešný pohyb teda považujeme skôr za korekciu ako za dielo dnešných dát. Ku korekcii mohlo prispieť aj piatkové neprekonanie technickej hranice na úrovni 1,266 na EURUSD, pod ktorou sa nachádza dvojročné minimum. O 16:30 sa EURUSD pohybuje na úrovni 1,2686. Pre euro bude udalosťou týždňa štvrtkové zasadnutie ECB, ktoré bude vzhľadom na očakávané ohlásenie kvantitatívneho uvoľňovania smerodajné pre jeho ďalší vývoj.

Euro ale bude volatilné aj zajtra. Po predbežnej nemeckej inflácii za september dorazí predbežná inflácia za celú eurozónu (11:00; oč. +0,3 % r/r). V skorých ranných hodinách sa bude sledovať revízia predbežného septembrového HSBC indexu výrobnej dôvery z Číny (3:45; oč. 50,5b.). Popoludní dorazia z USA septembrový index výrobnej dôvery z regiónu Chicaga (15:45; oč. 61,6b.) a septembrový Conference Board index spotrebiteľskej dôvery (16:00; oč. 92,2b.)

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.